Toposy, archetypy i motywy mitologiczne - strona 3

uosobienie jednostki tragicznej uwikłanej w tzw. konflikt tragiczny. Bohater, ścigany przez klątwę bogów, pomimo wielkiej desperacji, zostaje uwikłany w zabójstwo ojca i małżeństwo z własną matką. Po odkryciu sekretu własnego pochodzenia Edyp wykłuwa sobie oczy i udaje się na dobrowolne wygnanie.

Matka i macierzyńska miłość – Archetyp matki najlepiej oddaje mit o Demeter i Korze. Bogini urodzaju traci ukochaną córkę i cierpi, starając się ją odnaleźć. Nie wie, że Kora została porwana przez Hadesa (za zgodą bogów). Demeter nie traci nadziei i przemierza ziemię w poszukiwaniu dziecka, jej rozpacz jest tak silna, że odbija się w obumierającej przyrodzie. Ostatecznie matka odzyskuje córkę, a jej radość zostaje odzwierciedlona poprzez powracającą co roku wiosnę.

Marzyciel – Postawę pogoni za wielkimi, niemożliwymi do spełnienia ideami uosabia zachowanie młodego Ikara. Syn Dedala zasłynął niefortunnym lotem na skrzydłach zbudowanych prze ojca. Lot ku słońcu kończy się roztopieniem wosku zlepiającego pióra i upadkiem do morza.

Rodzic opłakujący śmierć dziecka – W mitologii los opłakiwania własnego potomstwa przypada wielu bohaterom, m.in. Demeter (chociaż ta po długich poszukiwaniach odnajduje

Polecamy również:

 • Mitologia Parandowskiego - opracowanie

  Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »

 • Mit - definicja, podział, funkcje mitów

  Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »

 • Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii

  Zeus - jedno z pierwszych greckich bóstw, syn Kronosa i Rei wychowywany przez kozę Amalteję i nimfy. Po osiągnięciu dojrzałości zabija ojca i obejmuje władzę nad ziemią jako pan Olimpu. Zeus to przede wszystkim władca i zwycięzca (atrybut – piorun, przydomek – „gromowładny”), patron... Więcej »

 • Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej

  Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »

 • Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie

  Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 5 =
L
2020-11-02 18:57:50
Mi to bardzo pomogło.
Ostatnio komentowane
Bardzo prosty
Oliwia • 2021-01-26 06:11:42
wspaniałe, jestem fanką
KAsia • 2021-01-25 21:06:28
Koks streszczenie
Kid • 2021-01-25 19:32:57
w szkole sprawiedliwość powinna być
e-nauka • 2021-01-25 15:05:17
exstra pomogło mi w pracy z historii!
kokoszka124 • 2021-01-25 12:19:04