Teatr i dramat współczesny - cechy, przykłady, autorzy - strona 2

sztuki, w której wprowadzono socrealizm. Już w 1946 roku zdjęto z afisza niemal całą polską klasykę: „Dziady” Mickiewicza, „Irydiona” Krasińskiego. „Zemstę” Fredry. Teatr miał być prosty i zrozumiały dla masowego odbiorcy. Jedynymi znaczącymi sztukami, które udało się wystawić w tym okresie, były „Dwa teatry” Jerzego Szaniawskiego i „Niemcy” Leona Kruczkowskiego (forma „dramatu idei”). Po 1956 roku nastąpił natomiast rozkwit twórczości Tadeusza Różewicza i Sławomira Mrożka. Gombrowicza właściwie nie wystawiano (premiera „Ślubu” miała miejsce w 1974 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie).

Istotnym zjawiskiem był również w tym czasie dramat poetycki, reprezentowany przez Stanisława Grochowiaka („Szachy, „Chłopcy”), Zbigniewa Herberta („Jaskinia filozofów”, „Drugi pokój”, „Lalek”), Ireneusza Iredyńskiego („Męczeństwo z przymiarką”, „Żegnaj Judaszu”). Pojawiła się również forma słuchowiska radiowego (np. utwory Iredyńśkiego).

Osobne miejsce zajmowały eksperymenty teatralne: Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz teatr Tadeusza Kantora. Powstawały także teatry studenckie i wywodzące się z nich przedsięwzięcia, np. Teatr ST-u w Krakowie. W latach 70. z utworów młodszego pokolenia twórców należy także wymienić wybitne sztuki Helmuta Kajzara: „Rycerz Andrzej”, „Paternoster”. „Gwiazda”, reprezentujących „teatr odrealniony”.

W latach 70. do głosu dochodzi też nowy nurt w twórczości Tadeusza Różewicza. „Do piachu” to ostry rozrachunek z mitami romantycznymi, natomiast „Przyrost naturalny”,„Na czworakach”, „Białe małżeństwo” to próba zbadania relacji pomiędzy ciałem i ludzką psychiką. Epokę teatru polskiego po 1989 roku rozpoczynają zaś Janusz Głowacki, Tadeusz Słobodzianek i Bogusław Schaeffer.

Polecamy również:

  • Teatr absurdu i groteski - cechy, przedstawiciele, przykłady

    Teatr absurdu i groteski to zjawisko charakterystyczne dla kultury XX wieku. Ukształtowało się ono na terenie Francji w twórczości Alfreda Jerry’ego („Ubu Król”) i Guillaume'a Apollinaire’a. Rozkwit teatru absurdu przypadł na II połowę XX wieku. Wzorcowe realizacje gatunku... Więcej »

  • Jerzy Grotowski (Teatr 13 Rzędów, Teatr Laboratorium) - opracowanie

    Jerzy Grotowski objął kierownictwo nad Teatrem 13 Rzędów w 1957 roku. Prowadził go wraz z Ludwikiem Flaszenem, a w 1959 roku przekształcił w Teatr Laboratorium 13 Rzędów. Był to okres przygotowania do późniejszej, eksperymentalnej twórczości Grotowskiego. Więcej »

  • Tadeusz Kantor i Cricot 2 - opracowanie

    Tadeusz Kantor to jeden z najważniejszych polskich artystów. Urodził się w 1915 roku, w galicyjskim miasteczku Wielopole. Podczas studiów na krakowskiej ASP zaangażował się w Efemeryczny Teatr Marionetek. W czasie II wojny światowej założył w Krakowie konspiracyjny Teatr Niezależny, w którym... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
cool
xoxo • 2021-01-27 20:31:29
Bardzo Łatwe XD
Plazma • 2021-01-27 18:45:05
5
Anna D • 2021-01-27 16:49:07
:>
q • 2021-01-27 10:05:09
es
es • 2021-01-27 09:55:01