Samuel Beckett, Czekając na Godota - streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie

Akcja rozpoczyna się w momencie gdy Estragon siedzi przy drodze i próbuje ściągnąć buta. Wchodzi Vladimir, który zaczyna rozmowę z Estragonem i tym, gdzie ten spędził ostatnią noc. Obaj bohaterowie są bezdomnymi włóczęgami. Rozważają swój los i stwierdzają, że jedyną szansą na jego poprawę jest nadejście Godota. Mężczyźni nie bardzo wiedzą co robią w tym miejscu oraz kim tak naprawdę jest Godot i dlaczego na niego czekają, może to oczekiwanie staje się jedynie formą organizowania wolnego czasu. W pewnym momencie do włóczęgów dołączają Lucky i Pozzo – Pan i sługa, traktowany przez swojego właściciela jak zwierzę. Wszyscy bohaterowie toczą ze sobą rozmowę na temat swojego życia. Estragon i Vladimir wciąż trwają w oczekiwaniu, natomiast Lucky i Pozzo ciągle wędrują, aczkolwiek w niejasnym celu. Pod koniec pierwszego aktu, dwie ostatnie postacie wychodzą. Pod koniec również dwaj włóczędzy dowiadują się od posłańca, że wyczekiwany przez nich Godot przybędzie do nich następnego dnia.

W drugim akcie Estragon i Vladimir przebywają wciąż w tym samym miejscu, znów rozmawiają o perypetiach z poprzedniej nocy, rozważają postawy Lucky’ego i Pozzy’ego. Znajdują ich kapelusze i postanawiają zabawić się w nietypowy duet. Wciąż czekają na Godota. Znów pojawiają się Lucky i Pozzo – okazuje się, że poprzedniej nocy Pozzo oślepł, a Lucky ma nowy kapelusz i został niemową. Są kalekami i ciągle się przewracają. Bohaterowie wymieniają ze sobą kilka dziwnych zdań, po czym znów przychodzi Chłopiec, który poprzednio zapowiedział nadejście Godota. Młodzieniec twierdzi jednak, że wczoraj nie było go w tym miejscu. Bohaterowie nazajutrz planują samobójstwo poprzez powieszenie się i dać sobie spokój z bezskutecznym czekaniem. Postanawiają odejść, jednak nie wykonują żadnego ruchu i pozostają dalej w tym samym miejscu.

 

Plan wydarzeń

1. Pierwsza rozmowa Estragona i Vladimira
2. Wspólne postanowienie czekania na Godota
3. Rozmowy na temat losu i sensu życia
4. Spotkanie bohaterów z Lucky i Pozzo
5. Drugie spotkanie wszystkich bohaterów
6. Dalsze oczekiwanie na Godota
7. Kalectwo Lucky’ego i Pozzy’ego
8. Planowanie zaprzestania oczekiwania przez Estragona i Vladimira
9. Pozostanie bohaterów w tym samym miejscu

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 2 =
Almetyna
2024-01-26 18:03:07
Już w pierwszym zdaniu jest błąd językowy ("Estragon siedzi przy drodze i próbuje ściągnąć buta), co nie nastraja przychylnie do zdań następnych.
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06