Samuel Beckett, Czekając na Godota - streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie

Akcja rozpoczyna się w momencie gdy Estragon siedzi przy drodze i próbuje ściągnąć buta. Wchodzi Vladimir, który zaczyna rozmowę z Estragonem i tym, gdzie ten spędził ostatnią noc. Obaj bohaterowie są bezdomnymi włóczęgami. Rozważają swój los i stwierdzają, że jedyną szansą na jego poprawę jest nadejście Godota. Mężczyźni nie bardzo wiedzą co robią w tym miejscu oraz kim tak naprawdę jest Godot i dlaczego na niego czekają, może to oczekiwanie staje się jedynie formą organizowania wolnego czasu. W pewnym momencie do włóczęgów dołączają Lucky i Pozzo – Pan i sługa, traktowany przez swojego właściciela jak zwierzę. Wszyscy bohaterowie toczą ze sobą rozmowę na temat swojego życia. Estragon i Vladimir wciąż trwają w oczekiwaniu, natomiast Lucky i Pozzo ciągle wędrują, aczkolwiek w niejasnym celu. Pod koniec pierwszego aktu, dwie ostatnie postacie wychodzą. Pod koniec również dwaj włóczędzy dowiadują się od posłańca, że wyczekiwany przez nich Godot przybędzie do nich następnego dnia.

W drugim akcie Estragon i Vladimir przebywają wciąż w tym samym miejscu, znów rozmawiają o perypetiach z poprzedniej nocy, rozważają postawy Lucky’ego i Pozzy’ego. Znajdują ich kapelusze i postanawiają zabawić się w nietypowy duet. Wciąż czekają na Godota. Znów pojawiają się Lucky i Pozzo – okazuje się, że poprzedniej nocy Pozzo oślepł, a Lucky ma nowy kapelusz i został niemową. Są kalekami i ciągle się przewracają. Bohaterowie wymieniają ze sobą kilka dziwnych zdań, po czym znów przychodzi Chłopiec, który poprzednio zapowiedział nadejście Godota. Młodzieniec twierdzi jednak, że wczoraj nie było go w tym miejscu. Bohaterowie nazajutrz planują samobójstwo poprzez powieszenie się i dać sobie spokój z bezskutecznym czekaniem. Postanawiają odejść, jednak nie wykonują żadnego ruchu i pozostają dalej w tym samym miejscu.

 

Plan wydarzeń

1. Pierwsza rozmowa Estragona i Vladimira
2. Wspólne postanowienie czekania na Godota
3. Rozmowy na temat losu i sensu życia
4. Spotkanie bohaterów z Lucky i Pozzo
5. Drugie spotkanie wszystkich bohaterów
6. Dalsze oczekiwanie na Godota
7. Kalectwo Lucky’ego i Pozzy’ego
8. Planowanie zaprzestania oczekiwania przez Estragona i Vladimira
9. Pozostanie bohaterów w tym samym miejscu

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
Almetyna
2024-01-26 18:03:07
Już w pierwszym zdaniu jest błąd językowy ("Estragon siedzi przy drodze i próbuje ściągnąć buta), co nie nastraja przychylnie do zdań następnych.
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19