Samuel Beckett, Czekając na Godota – bohaterowie

Bohaterowie Samuela Becketta noszą na sobie ogromny ładunek symboliczny. Występują w dwóch parach.

Estragon i Vladimir

bezdomnymi włóczęgami, którzy za swój absurdalny cel obierają oczekiwanie w jednym miejscu na coś, co nigdy nie nadejdzie. Obaj są samotni i nieszczęśliwi, a jednocześnie skazani na swoje towarzystwo, przyjaźnią  się od lat. Z narracji dowiadujemy się, że niegdyś byli statecznymi mężczyznami, zarabiając na życie przy zbiorach winogron. Wówczas mogli liczyć na szacunek społeczny, doskonale wiedzą, że muszą ze sobą funkcjonować. Oprócz tego, że pozostają ze sobą z przyzwyczajenia, mają wspólny cel – czekanie. Obaj bohaterowie są pełni sprzeczności, mają liczne dolegliwości i nie dbają o higienę. Ich relacja jest odzwierciedleniem sprzeczności między duszą a ciałem, stanowiące podstawy egzystencji człowieka. Cierpią zarówno fizycznie, jak i moralnie.

Postacie Estragona i Vladimira symbolicznie obrazują charakter całej ludzkości w ujęciu uniwersalnym. Estragon (którego imię oznacza nazwę rośliny wzmagającej apetyt) uwypukla biologiczną, fizjologiczną stronę ludzkiej natury. Vladimir, od którego estragon jest uzależniony, uosabia z kolei kulturotwórczą stronę osobowości

Polecamy również:

  • Samuel Beckett, Czekając na Godota - streszczenie i plan wydarzeń

    Akcja rozpoczyna się w momencie gdy Estragon siedzi przy drodze i próbuje ściągnąć buta. Wchodzi Vladimir, który zaczyna rozmowę z Estragonem i tym, gdzie ten spędził ostatnią noc. Obaj bohaterowie są bezdomnymi włóczęgami. Rozważają swój los i stwierdzają, że jedyną szansą na jego... Więcej »

  • Samuel Beckett, Czekając na Godota – opracowanie

    Sztuka Samuela Becketta reprezentuje tzw. teatr absurdu. Została napisana w języku francuskim i wydana w roku 1952 w Paryżu. Autor przełożył swoje dzieło na język angielski – przekład ukazał się w 1955 roku. Sceniczna premiera sztuki miała miejsce 5 stycznia 1953 roku w Paryżu, a w Polsce wystawiono ją w... Więcej »

  • Samuel Beckett, Czekając na Godota - problematyka

    W postaciach swoich bohaterów Samuel Beckett ujął wyraz swojej wizji ludzkiej egzystencji, jej dwoistości. Wynika z niej, że człowiek z góry skazany jest na niepowodzenie, porażkę, a jego starania nie mają żadnego sensu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02