Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kartoteka - znaczenie tytułu

Kartoteka to – z definicji słownikowej – zbiór kart uporządkowanym alfabetycznie lub w inny logiczny sposób. Zawiera w sobie określone informacje.

W „Kartotece” Różewicza ten logiczny porządek został zaburzony. Życiorys Bohatera nie jest spójny, a składa się ze strzępów rozmów, wydarzeń i wywiadów. Przeszłość przeplata się w luźny sposób z rzeczywistością, zaś fakty nie następują w sposób chronologiczny.

Ten brak uporządkowania ma odzwierciedlać chaos, jaki panuje w życiu Bohatera, który nie potrafi odnaleźć się w powojennej rzeczywistość. Jest „śmiertelnie zarażony” wojną. Przeżył, lecz jego koszmar nie skończył się. Człowiek ten nie potrafi być szczęśliwy. Jest rozbity wewnętrznie, bierny, apatyczny.

Luźny układ dramatu można porównać do rozsypanych kartek, które zostały pozbierane w przypadkowej kolejności. Można z nich poznać niektóre fakty z życia Bohatera. Jego życiorys jest rozsypany w ten sam sposób, w jaki rozsypało się jego życie.

Zobacz również

 • Kartoteka - plan wydarzeń

  1. Rodzice rozmawiają na temat syna 2. Ojciec budzi syna, by z nim porozmawiać 3. Bohater wyznaje swoje dziecięce grzechy 4. Bohater rozmawia z kobietą leżącą pod kołdrą

  Więcej
 • Kartoteka - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Szkice do „Kartoteki” powstały w roku 1957 pod wpływem sztuki Eugene'a Ionesco pt.: „Krzesła”. Po raz pierwszy „Kartoteka” ukazała się na łamach „Dialogu” w roku 1960. Wystawiono ją w tym samym roku w Warszawie, lecz nie została od razu w pełni zrozumiana i doceniona. Doczekała się licznych...

  Więcej
 • Kartoteka - bohaterowie

  Bohater - bezimienny, raz jest to mały chłopak, innym znów razem - dorosły mężczyzna. W dramacie nosi różne imiona: Dzidek, Janek, Kaziu, Władek, Tadzio. Nie jest istotny jego wygląd zewnętrzny. Zawód, jaki wykonuje Bohater, nie jest jasny – mowa o tym, iż jest dyrektorem instytutu, dyrektorem operetki oraz poet...

  Więcej
 • Kartoteka - problematyka

  Główny problem poruszany w „Kartotece” to powojenne życie przedstawicieli pokolenia Kolumbów. Bezimienny Bohater dramatu jest jednym z wielu, którym udało się przeżyć koszmar wojny. To ona zabrała mu młodość, odarła z wszystkich ideałów, pozbawiła pewności i bezpieczeństwa. Zachwiała całym je...

  Więcej
 • Kartoteka jako antydramat - cechy (groteska, absurd)

  „Kartoteka” Różewicza określana jest mianem antydramatu, ponieważ łamie podstawowe założenia gatunku. Ma otwartą kompozycję, nieokreślonego bohatera, jest asceniczna i groteskowa. Autor celowo przywołuje pewne konwencje (dramat antyczny, dramat romantyczny), by podjąć z nimi polemikę.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28