Kartoteka - problematyka

Główny problem poruszany w „Kartotece” to powojenne życie przedstawicieli pokolenia Kolumbów. Bezimienny Bohater dramatu jest jednym z wielu, którym udało się przeżyć koszmar wojny. To ona zabrała mu młodość, odarła ze wszystkich ideałów, pozbawiła pewności i bezpieczeństwa. Zachwiała całym jego światopoglądem.

Bohater „Kartoteki” to Everyman – wskazuje na to mnogość imion, jakimi jest nazywany. Bez określonego wieku i zawodu. Bez znaków szczególnych. Jego przeciętność i bezimienność potwierdza sam autor w didaskaliach. Nie chodzi więc o ukazanie losów konkretnego człowieka, lecz o przedstawienie losów całego pokolenia.

Pokolenie Kolumbów zostało bezpowrotnie okaleczone, naznaczone piętnem wojny. Wielu z jego przedstawicieli, choć przeżyło, nie potrafiło już żyć normalnie. Koszmar wojny wciąż wracał do nich we wspomnieniach, determinował ich działanie lub – najczęściej – brak działania. Często prowadził do bierności, alienowania się  od społeczeństwa, apatii, zagubienia. Odzierał ich z poczucia bezpieczeństwa i umiejętności decydowania o własnym losie.

„Kartoteka” ukazuje zarówno dramat człowieka, który przeżył wojnę, jak i dramat twórcy, który przeżywa liczne dylematy moralne. Nie potrafi nawet przyznać się do tego, że jest poetą – jakby się tego wstydził, jakby po horrorze wojny słowo to brzmiało obraźliwie.

Polecamy również:

  • Kartoteka - plan wydarzeń

    1. Rodzice rozmawiają na temat syna 2. Ojciec budzi syna, by z nim porozmawiać 3. Bohater wyznaje swoje dziecięce grzechy 4. Bohater rozmawia z kobietą leżącą pod kołdrą Więcej »

  • Kartoteka - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    Szkice do „Kartoteki” powstały w roku 1957 pod wpływem sztuki Eugene'a Ionesco pt.: „Krzesła”. Po raz pierwszy „Kartoteka” ukazała się na łamach „Dialogu” w roku 1960. Wystawiono ją w tym samym roku w Warszawie, lecz nie została od razu w pełni zrozumiana i doceniona.... Więcej »

  • Kartoteka - bohaterowie

    Bohater - bezimienny, raz jest to mały chłopak, innym znów razem - dorosły mężczyzna. W dramacie nosi różne imiona: Dzidek, Janek, Kaziu, Władek, Tadzio. Nie jest istotny jego wygląd zewnętrzny. Zawód, jaki wykonuje Bohater, nie jest jasny – mowa o tym, iż jest dyrektorem instytutu,... Więcej »

  • Kartoteka - znaczenie tytułu

    Kartoteka to – z definicji słownikowej – zbiór kart uporządkowanym alfabetycznie lub w inny logiczny sposób. Zawiera w sobie określone informacje. W „Kartotece” Różewicza ten logiczny porządek został zaburzony. Więcej »

  • Kartoteka jako antydramat - cechy (groteska, absurd)

    „Kartoteka” Różewicza określana jest mianem antydramatu, ponieważ łamie podstawowe założenia gatunku. Ma otwartą kompozycję, nieokreślonego bohatera, jest asceniczna i groteskowa. Autor celowo przywołuje pewne konwencje (dramat antyczny, dramat romantyczny), by podjąć z nimi polemikę. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33