Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jerzy Grotowski (Teatr 13 Rzędów, Teatr Laboratorium) - opracowanie

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jerzy Grotowski objął kierownictwo nad Teatrem 13 Rzędów w 1957 roku. Prowadził go wraz z Ludwikiem Flaszenem, a w 1959 roku przekształcił w Teatr Laboratorium 13 Rzędów. Był to okres przygotowania do późniejszej, eksperymentalnej twórczości Grotowskiego. W tym okresie zostały wystawione takie sztuki, jak „Orfeusz” Cocteau, „Dziady” Mickiewicza czy „Kordian” Słowackiego. W 1965 roku teatr został przeniesiony z Opola do Wrocławia i przekształcony w Teatr Laboratorium.

Głównym celem nowego przedsięwzięcia stało się doskonalenie gry aktorskiej. Podstawą metodyczną miała tu koncepcja teatru ubogiego, zawarta w manifeście „Ku teatrowi ubogiemu”. Grotowski uważał, że dzięki tej idei teatr może zachować niezależność od wpływów zewnętrznych. Chodziło tu o zredukowanie składników inscenizacji jedynie do osoby aktora, czyli odrzucenie innych elementów zakłócających przekaz dzieła: muzyki, scenografii, kostiumów i charakteryzacji.

Ponadto granica pomiędzy aktorem a widzem została zniesiona – scena była jednocześnie widownią. W projektowaniu przestrzeni (za każdym razem innej) pomagał Grotowskiemu Jerzy Gurawski. Nie chodziło tu bowiem o proste przeniesienie krzeseł publiczności na scenę, ale o

Polecamy również:

  • Teatr absurdu i groteski - cechy, przedstawiciele, przykłady

    Teatr absurdu i groteski to zjawisko charakterystyczne dla kultury XX wieku. Ukształtowało się ono na terenie Francji w twórczości Alfreda Jerry’ego („Ubu Król”) i Guillaume'a Apollinaire’a. Rozkwit teatru absurdu przypadł na II połowę XX wieku. Wzorcowe realizacje gatunku... Więcej »

  • Tadeusz Kantor i Cricot 2 - opracowanie

    Tadeusz Kantor to jeden z najważniejszych polskich artystów. Urodził się w 1915 roku, w galicyjskim miasteczku Wielopole. Podczas studiów na krakowskiej ASP zaangażował się w Efemeryczny Teatr Marionetek. W czasie II wojny światowej założył w Krakowie konspiracyjny Teatr Niezależny, w którym... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');