Szkice węglem - streszczenie - strona 3

pieniędzy i z takiego kawałka lasu nigdy by mu się te koszty nie zwróciły.

W tym momencie do akcji wkroczył Zołzikiewicz. Zjawił się w karczmie w momencie, gdy Rzepa był już bardzo mocno pijany. Przyniósł dokumenty, mówiąc iż rząd postanowił pokryć chłopom koszta związane ze stawianiem ogrodzenia lasu. Rzepa podpisał potrzebne papiery i dostał od Zołzikiewicza 50 rubli. Papiery podpisali także wszyscy zebrani, a świadkiem był właściciel karczmy – Szmula – który potwierdził, że Rzepa podpisywał wszystko dobrowolnie.

Całą noc spędził Rzepa w karczmie, ponieważ, wkrótce po otrzymaniu pieniędzy i wypiciu jeszcze kilku kieliszków, zasnął. Gdy się obudził, zobaczył, że ma jakieś pieniądze. Zapytał więc karczmarza o to, co zaszło poprzedniego wieczoru. Szmula powiedział mu, że Rzepa zgodził się zostać wpisany na listę zamiast syna wójta i że za to zapłacono mu pieniądze, a Rzepa umowę potwierdził własnoręcznym podpisem.

Rzepa wracał do domu w bardzo smutnym humorze. Był przerażony tym, co się stało. Gdy zobaczyła go żona, zaczęła na niego krzyczeć, lecz zauważyła, że Rzepa jest zmieniony, więc zapytała, co się wydarzyło. Gdy Rzepa opowiedział jej o wydarzeniach ubiegłej nocy, Rzepowa zaczęła lamentować, bo mimo wszystko kochała swojego męża. Sąsiedzi, słysząc jej płacz, myśleli oczywiście, że mąż ją bije.

Rozdział V

„W którym poznajemy ciało prawodawcze Baraniej Głowy i głównych jego przywódców”

W gminie odbywało się posiedzenie sądu. Przybyli wszyscy ławnicy oprócz tych, którzy należeli do szlachty. Ta ostatnia postanowiła bowiem ignorować sprawy gminy, co nazywała ogólnikowo „niewtrącaniem się”.

Sposobem szlachty na załatwianie spraw w gminie według własnego widzimisię było zapraszanie Zołzikiewicza na obiad i wręczanie mu łapówki na pożegnanie. Ten czuł się wyróżniony i w towarzystwie starał się uchodzić za osobą wykształconą, obytą. Robił to bardzo nieudolnie, ponadto nie dostrzegał, że szlachcice nie traktują go jak równego sobie, lecz przebywają z nim pod jednym dachem tylko dlatego, że może im to przynieść korzyść.

Wójt, radny Gomuła i pan Zołzikiewicz cieszyli się dużym posłuchem i właściwie cała rada robiła dokładnie to, co chcieli. Zołzikiewicz nie interesował się sprawami gminy, chyba że wziął łapówkę, wówczas ochoczo orędował za daną sprawą i zabierał głos podczas posiedzenia.

Jednym z tematów omawianych podczas posiedzenia rady była sprawa naprawy gościńca prowadzącego do Osłowic. Większości zebranych pomysł nie przypadł do gustu, ponieważ tańszym rozwiązaniem było jeździć do Osłowic przez łąkę pana Skorabiewskiego. Poprzedniego dnia Zołzikiewicz uczestniczył w obiedzie u tegoż szlachcica i otrzymał odpowiednią gratyfikację za pomyślne dla szlachcica załatwienie sprawy. Pisarz w prostych słowach skwitował sposób myślenia zgromadzonych, toteż w końcu uznano, że droga będzie naprawiana. Tutaj jednak pojawił się problem, ile kto powinien dać na składkę. Z obowiązku płacenia na drogę wyłączyli się wójt i radny Gomuła. Zapytani, dlaczego nie będą solidarnie płacić składki, Gomuła odpowiedział: „A co może my to będziem darmo pieniądze dawać, kiej tego, co wy zapłacita, wystarczy”.

Obrady zakłóciło wtargnięcie dwóch prosiaków, które zanieczyściły pomieszczenie, zanim zebrani zdążyli je usunąć.

Kolejnym tematem było zażalenie pana Środy w sprawie pana Flossa. Woły Środy wlazły na pole Flossa, w wyniku czego zdechły, gdyż rozdęły się po zjedzeniu rosnącej na polu koniczyny. Sprawa została rozsądzona na korzyść Środy, ponieważ uznano, iż wprawdzie jego woły wyrządziły szkodę, lecz gdyby Floss nie hodował koniczyny na swoim polu, to wołom nic by się

Polecamy również:

 • Szkice węglem - plan wydarzeń

  1. Przygotowania do spisu wojskowego w Baraniej Głowie 2. Pomysł Zołzikiewicza, by pozbyć się Rzepy ze wsi 3. Spotkanie Zołzikiewicza z Rzepową i interwencja Kruczka Więcej »

 • Szkice węglem - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Szkice węglem” zostały napisane w Kalifornii. Głównym aspektem, na który Sienkiewicz chciał zwrócić uwagę, była tragiczna sytuacja chłopów i łapówkarstwo wszechobecne na polskiej prowincji. Po raz pierwszy nowela ukazała się drukiem w roku 1877 w „Gazecie... Więcej »

 • Szkice węglem - bohaterowie

  Rzepa - chłop mieszkający we wsi, gospodarujący na trzech morgach ziemi. Z zawodu drwal. Pracowity i silny. Ma ładny głos i chętnie śpiewa podczas pracy. Jego wadą jest skłonność do wódki i zbyt porywczy charakter, szczególnie, gdy Rzepa jest nietrzeźwy. Kocha swoją żonę, lecz zdarza mu się ją uderzyć... Więcej »

 • Szkice węglem - problematyka

  „Szkice węglem” Henryk Sienkiewicz napisał w roku 1876 r. w czasie pobytu w Ameryce. Utwór ten jest dosyć nietypowy, na co wskazuje już sam tytuł. Jego konstrukcja zbliżona jest właśnie do szkicu – tekstu prozatorskiego służącego analizie sytuacji społecznej, cechującego się fragmentaryczną... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
okokok
• 2024-02-22 15:33:45
OK
• 2024-02-21 20:23:35
dziękuję bardzo ratujecie mnie
• 2024-02-21 19:08:12
i
• 2024-02-20 09:57:14
Bardzo pomogło mi w zadaniu domowym
• 2024-02-18 10:48:52