Ojciec Goriot - streszczenie

Bohaterów powieści poznajemy w pensjonacie pani Vauquer. Znajduje się on w biednej dzielnicy Paryża, a warunki w nim panujące także nie należą do najlepszych. Pnsjonariusze to ludzie, którzy mają niskie dochody albo spotkało ich jakieś życiowe nieszczęście. Pensjonat pani Vauquer zajmują: stara panna Michonneau, pan Poiret, młoda dziewczyna Wiktoryna Taillefer, wydziedziczona przez bogatego ojca oraz jej opiekunka pani Couture, daleka krewna zmarłej matki dziewczyny, poza tym student Eugeniusz de Rastignac, a także Vautrin, czterdziestolatek o farbowanych bokobrodach oraz starzec nazywany przez towarzystwo ojcem Goriot. Ludzie ci spotykali się codziennie właściwie tylko przy wspólnych posiłkach, poza tym każdy z nich wiódł osobne życie.

Na początku autor opisuje też stopniowy upadek ojca Goriot, który w momencie wprowadzenia się do pensjonatu jest bogatym, dobrze ubranym mężczyzną, zamieszkującym duży pokój. Pani Vauquer, gospodyni, nawet próbuje go uwieść – wydaje jej się doskonałą partią. Jednak mężczyzna stopniowo traci majątek, nikt nie wie na co, ale wszyscy podejrzewają, że na kobiety, gdyż często przychodzą do niego bogate, młode damy. Starzec popada w ruinę, w końcu zamieszkuje

Polecamy również:

 • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

  1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

 • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

 • Ojciec Goriot - bohaterowie

  Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

 • Ojciec Goriot - problematyka

  Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Esa
• 2022-01-21 07:10:34
b
• 2022-01-20 22:38:51
Super
• 2022-01-19 19:48:31
ok
• 2022-01-19 18:05:54
No ok
• 2022-01-19 17:29:47