Ojciec Goriot - problematyka

Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy.

Autor – wnikliwy obserwator ówczesnej rzeczywistości – ukazuje uniwersalny dramat ludzki. Tworzy model powieści realistycznej. Narrator w powieści nie jest obiektywny, jest jakby kolejnym uczestnikiem zdarzeń. Ma (i wyraża) stosunek emocjonalny do każdej z postaci.

Z perspektywy maksymalistycznej – głównym tematem „Ojca Goriot” jest społeczeństwo francuskie po rewolucji. Autor koncentruje się przede wszystkim na wyższych sferach oraz ludziach ubogich, pretendujących do wejścia na salony.

Społeczeństwo paryskie jest wyraźnie podzielone. Jeśli ktoś należy do niższej klasy, daje mu się to wyraźnie odczuć (stąd m.in. zerwanie kontaktów córek z ojcem). Wyraźny podział rysuje się także między szlachtą a mieszczaństwem, jednak rozłam dostrzegalny jest również wewnątrz samej arystokracji. Uwidacznia się to na przykład w stosunkach między hrabiną de Beauseant a księżną de Langeais. Księżna, mimo że jest przyjaciółką hrabiny, traktuje ją

Polecamy również:

  • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

    1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

  • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

  • Ojciec Goriot - bohaterowie

    Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Esa
• 2022-01-21 07:10:34
b
• 2022-01-20 22:38:51
Super
• 2022-01-19 19:48:31
ok
• 2022-01-19 18:05:54
No ok
• 2022-01-19 17:29:47