Ojciec Goriot - bohaterowie

Eugeniusz de Rastignac

21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki kuzynce dostaje się więc do towarzystwa, poznaje piękną panią de Nucingen. Narażony jest na liczne pokusy, płynące z uroków bogatego życia i na upadek moralności.

Jan Joachim Goriot

Ubogi starzec, wzbogacił się na handlu i spekulacjach żywnością w czasie rewolucji, korzystając ze znacznego wzrostu cen zboża. Zyskał wówczas spory majątek. Po śmierci żony, którą bardzo kochał, całe swoje uczucie przelał na córki, rozpieszczając je i spełniając każdą ich zachciankę. Gdy wydał je za mąż za ludzi z pozycją i pieniędzmi, te odwróciły się od niego, najpierw ograbiwszy go z wszelkich pieniędzy, a potem odrzuciwszy jako człowieka z niższej klasy. Goriot jednak nadal jest zdolny do najwyższych poświęceń, byle tylko córki choćby na niego spojrzały. Umiera w biedzie, nie pożegnawszy się z nimi, ponieważ żadna z nich nie ma czasu dla umierającego ojca.

Vautrin

Właściwie Jakub Collin –

Polecamy również:

  • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

    1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

  • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

  • Ojciec Goriot - problematyka

    Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Esa
Esa • 2022-01-21 07:10:34
b
b • 2022-01-20 22:38:51
Super
J • 2022-01-19 19:48:31
ok
k • 2022-01-19 18:05:54
No ok
Ktoś • 2022-01-19 17:29:47