Kajko i Kokosz, Szkoła latania - problematyka

Świat dobra i zła

W komiksie Janusza Christy występują dwa typy bohaterów – pozytywni, m.in. bohaterowie główni Kajko i Kokosz oraz czarne charaktery czyli zbójcerze, którzy pod wodzą Hegemona starają się podbić gród kasztelana Mirmiła. Wątek walki i sporów między tymi dwoma grupami stanowi podstawę fabuły całej opowieści. Świat Kajko i Kokosza nie przypomina typowej bajki – nie  jest czarno-biały.  Nie istnieje wyłącznie dobro i zło. W bajce nie ma miejsca na wątpliwości i dylematy moralne postaci. Charaktery bohaterów są z góry określone i raczej rzadko zmieniają zdanie, natomiast postacie stworzone przez Christę miewają wyrzuty sumienia z powodu swoich błędów i próbują je naprawić.

Wojowie mają na sumieniu różne drobne grzeszki, popełnione czasem nieumyślnie. Te potknięcia nadają atrakcyjności fabule komiksu. Zawsze jednak dążą do ostatecznego dobra, do pozytywnego rozwiązania, w przeciwieństwie do Zbójcerzy.

Wprowadzenie ich postaci ma na celu rozbawienie odbiorcy i zwrócenie uwagi na to, że jakakolwiek przemoc jest bezzasadna. Tworząc charaktery Hegemona i Kaprala Janusz Christa dokonał parodii despotyzmu, w pewien sposób wyśmiał ludzi, którzy narzucają innym swoją władzę i dążą do zaspokojenia chorych ambicji. Co ważne, rozboje zbójcerzy nigdy nie powodują niczyjej śmierci, nie są brutalne. Po spotkaniu z nimi można nabawić się jedynie siniaków lub zostać ograbionym. Z tego wniosek, że zło nie ma takiej mocy by zapanować nad światem i można je przezwyciężyć, co daje bardzo pozytywny przekaz historii stworzonych przez rysownika. Gromada Zbójcerzy tak naprawdę nie stanowi poważnego zagrożenia dla Mirmiłowa, a mieszkańcy grodu już oswoili się z ich charakterami i sposobami działania.   

Polecamy również:

 • Kajko i Kokosz. Szkoła latania - streszczenie

  Bohater historii Łamignat (zbój i mąż czarownicy Jagi) źle się czuje i narzeka na brak sił. Jego żona Jaga posiadająca magiczne moce, chcąc pomóż mężowi ofiarowuje mu fujarkę o zaklętej mocy nadającej nadludzką siłę. W tym samym czasie kasztelan Mirmił powraca ze swoimi towarzyszami (Kajko i Kokoszem)... Więcej »

 • Kajko i Kokosz. Szkoła latania - plan wydarzeń

  1. Podarowanie Łamignatowi magicznej fujarki przez Jagnę2. Powrót Mirmiła, Kajko i Kokosza z polowania3. Napad zbójcerzy na Mirmiła i towarzyszy4. Powrót kasztelana do Mirmiłowa Więcej »

 • Kajko i Kokosz. Szkoła latania - bohaterowie

  Kajko –  inteligentny i odważny przyjaciel Kokosza. Jest bohaterem bardzo pozytywnym, choć zdarza się, że ulega pokusom. Często podnosi kasztelana Mirmiła na duchu, szuka najlepszego rozwiązania problemów. Jest niewielkiego wzrostu, ale świetnie włada mieczem i strzela z łuku. Więcej »

 • Kajko i Kokosz. Szkoła latania - opracowanie

  Akcja komiksu Janusza Christy rozgrywa się w  epoce średniowiecza, a konkretnie za czasów Słowian. Autor celowo osadził przygody Kajko i Kokosza w realiach średniowiecznych,  by uniknąć problemów z cenzurą PRL-u. Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 5 + 5 =
a
2021-03-11 10:21:09
fajnie pomogło mi
WeroQa
2021-03-04 19:23:36
Czy mogliscie by na pisac dlaczego I skim chcialbys sie zaprzyjaznic 5 zdan ja z kokoszem co mam na pisac na jutro
Mops
2021-02-01 15:48:48
Nic z tego niewiadomo .
Malgoś
2020-09-13 14:26:23
Wszystko ok????
Ostatnio komentowane
git k
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk • 2021-05-14 20:27:26
Dziękuje
Zuza • 2021-05-14 15:53:42
JD
JD • 2021-05-14 14:44:06
k
k • 2021-05-14 10:37:06
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31