Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Szkice węglem - bohaterowie

Ostatnio komentowane
Martyna to berbeluch
Marcel • 2019-11-18 17:22:12
co ja robie
white seagull • 2019-11-18 13:43:47
siema siema
mechatronik • 2019-11-18 10:59:19
co to ma być
xd/ofuj • 2019-11-18 10:59:48
Fajne fajne ale i tak jedynka wpadła jak zyd do gazu pozdro
Jarosław/jaro • 2019-11-18 09:28:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rzepa

Chłop mieszkający we wsi, gospodarujący na trzech morgach ziemi. Z zawodu drwal. Pracowity i silny. Ma ładny głos i chętnie śpiewa podczas pracy. Jego wadą jest skłonność do wódki i zbyt porywczy charakter, szczególnie, gdy Rzepa jest nietrzeźwy. Kocha swoją żonę, lecz zdarza mu się ją uderzyć po pijanemu, za co potem zawsze ją przeprasza. Nie jest lubiany przez pisarza gminnego. Chytry plan Zołzikiewicza sprawia, że chłop myśli, iż ma zostać powołany do wojska. Bieg wydarzeń jest niekorzystny dla Rzepy i ten pije coraz więcej. W końcu popada w niełaskę u całej wsi. W ataku szału zabija swoją żonę i podpala dwór, gdyż nie mógł wybaczyć kobiecie zdrady, choć ta oddała się Zołzikiewiczowi, żeby ratować Rzepę.

Rzepowa

Młoda i ładna chłopka. Bardzo pobożna i dobra kobieta, żona Rzepy i matka ich rocznego synka. Jest bardzo gospodarna i kocha swojego męża, choć ten nie zawsze dobrze ją traktuje. Stara się pomóc mężowi w załatwieniu sprawy poboru do wojska. Prosi o pomoc: księdza, panienkę ze dworu, szlachcica, gminę, naczelnika. Wszędzie spotyka się z odmową. Zdesperowana kobieta, aby pomóc mężowi, udaje się do domu Zołzikiewicza, który obiecuje jej zwrot pisma podpisanego przez

Polecamy również:

  • Szkice węglem - plan wydarzeń

    1. Przygotowania do spisu wojskowego w Baraniej Głowie 2. Pomysł Zołzikiewicza, by pozbyć się Rzepy ze wsi 3. Spotkanie Zołzikiewicza z Rzepową i interwencja Kruczka Więcej »

  • Szkice węglem - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    „Szkice węglem” zostały napisane w Kalifornii. Głównym aspektem, na który Sienkiewicz chciał zwrócić uwagę, była tragiczna sytuacja chłopów i łapówkarstwo wszechobecne na polskiej prowincji. Po raz pierwszy nowela ukazała się drukiem w roku 1877 w „Gazecie... Więcej »

  • Szkice węglem - problematyka

    „Szkice węglem” Henryk Sienkiewicz napisał w roku 1876 r. w czasie pobytu w Ameryce. Utwór ten jest dosyć nietypowy, na co wskazuje już sam tytuł. Jego konstrukcja zbliżona jest właśnie do szkicu – tekstu prozatorskiego służącego analizie sytuacji społecznej, cechującego się fragmentaryczną... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =