Szkice węglem - bohaterowie

Rzepa

Chłop mieszkający we wsi, gospodarujący na trzech morgach ziemi. Z zawodu drwal. Pracowity i silny. Ma ładny głos i chętnie śpiewa podczas pracy. Jego wadą jest skłonność do wódki i zbyt porywczy charakter, szczególnie, gdy Rzepa jest nietrzeźwy. Kocha swoją żonę, lecz zdarza mu się ją uderzyć po pijanemu, za co potem zawsze ją przeprasza. Nie jest lubiany przez pisarza gminnego. Chytry plan Zołzikiewicza sprawia, że chłop myśli, iż ma zostać powołany do wojska. Bieg wydarzeń jest niekorzystny dla Rzepy i ten pije coraz więcej. W końcu popada w niełaskę u całej wsi. W ataku szału zabija swoją żonę i podpala dwór, gdyż nie mógł wybaczyć kobiecie zdrady, choć ta oddała się Zołzikiewiczowi, żeby ratować Rzepę.

Rzepowa

Młoda i ładna chłopka. Bardzo pobożna i dobra kobieta, żona Rzepy i matka ich rocznego synka. Jest bardzo gospodarna i kocha swojego męża, choć ten nie zawsze dobrze ją traktuje. Stara się pomóc mężowi w załatwieniu sprawy poboru do wojska. Prosi o pomoc: księdza, panienkę ze dworu, szlachcica, gminę, naczelnika. Wszędzie spotyka się z odmową. Zdesperowana kobieta, aby pomóc mężowi, udaje się do domu Zołzikiewicza, który obiecuje jej zwrot pisma podpisanego przez Rzepę, jeśli Rzepowa mu się odda. Oszukana kobieta wraca do domu i przyznaje się do wszystkiego mężowi. Prosi o wybaczenie, jednak go nie uzyskuje. Zostaje zamordowana przez męża, który obcina jej głowę siekierą.

Zołzikiewicz

Gminny pisarz, który uważa się za wykształconego człowieka, co w rzeczywistości nie jest prawdą, bowiem Zołzikiewicz skończył jedynie dwie klasy szkoły (w dalszej edukacji przeszkodziło mu powstanie, a ponadto nauczyciele byli dla niego niesprawiedliwi). Rozkoszuje się, czytając romanse i powieści brukowe, które uważa za literaturę wysokich lotów. Ma bujną wyobraźnię i często wydaje mu się, że jest jednym z bohaterów książek, które czyta. Jest przekupny, lecz nigdy nie zniża się do brania łapówek w postaci jajek czy kur. Dla niego liczą się tylko pieniądze. Bardzo modnie i drogo się ubiera. Przywiązuje dużą wagę do wyglądu. Mieszka w czworakach, gdzie zajmuje dwa pokoje, z których jeden jest pusty, a drugi służy za salon i sypialnię. Jego mieszkanie jest brudne i licho urządzone. Zołzikiewicz kocha się w pannie ze dworu. Ponadto pisarz ma skłonność do większości kobiet. Ma ochotę na krótki romans z Rzepową, a ponieważ kobieta się mu opiera, wymyśla diabelski plan, by ją zdobyć, co prowadzi do rodzinnej tragedii Rzepów.

Wójt Burak

Wójt gminy Barania Głowa. Ma trudności z pisaniem listów, gdyż trudno mu złożyć zdanie. Jest przekupny. Ma liczne układy w gminie. Przystaje na pomysł pisarza w sprawie Rzepy, gdyż sądzi, że pozwoli mu to zaoszczędzić wiele pieniędzy, które musiałby wydać, gdyby chciał wykupić swojego syna z wojska.

Polecamy również:

 • Szkice węglem - plan wydarzeń

  1. Przygotowania do spisu wojskowego w Baraniej Głowie 2. Pomysł Zołzikiewicza, by pozbyć się Rzepy ze wsi 3. Spotkanie Zołzikiewicza z Rzepową i interwencja Kruczka Więcej »

 • Szkice węglem - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Szkice węglem” zostały napisane w Kalifornii. Głównym aspektem, na który Sienkiewicz chciał zwrócić uwagę, była tragiczna sytuacja chłopów i łapówkarstwo wszechobecne na polskiej prowincji. Po raz pierwszy nowela ukazała się drukiem w roku 1877 w „Gazecie... Więcej »

 • Szkice węglem - problematyka

  „Szkice węglem” Henryk Sienkiewicz napisał w roku 1876 r. w czasie pobytu w Ameryce. Utwór ten jest dosyć nietypowy, na co wskazuje już sam tytuł. Jego konstrukcja zbliżona jest właśnie do szkicu – tekstu prozatorskiego służącego analizie sytuacji społecznej, cechującego się fragmentaryczną... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42