Sąd Salomona – streszczenie i opracowanie

Streszczenie

Biblijna opowieść przedstawia króla Salomona, który słynął ze swojej niezwykłej mądrości (został władcą już w wieku kilkunastu lat). Był człowiekiem bogobojnym i religijnym. Pan Bóg bardzo cenił sobie Salomona jako wiernego, dlatego którejś nocy zapytał go, co mógłby mu podarować. Wówczas młody Salomon, wyrażając swoja ludzką słabość i marność, poprosił Go o możliwość dokonywania sprawiedliwych sądów i umiejętność sprawowania uczciwej władzy nad ludem.

Sąd Salomona – streszczenie i opracowanie
Nicolas Poussin, Sąd Salomona/www.wikipedia.org.pl

Bóg podarował królowi mądrość, jakiej nie posiadał żaden inny człowiek na ziemi. Prócz tego zyskał ogromne bogactwo i sławę. Niedługo po tym wydarzeniu Salomona odwiedziły dwie skłócone kobiety. Spierały się o to, która z nich jest matką niemowlęcia. Obie urodziły dzieci w tym samym czasie, jednak jedno zmarło, a jedna z nich oskarżała drugą o podmianę potomków. By rozstrzygnąć ten spór, mądry Salomon nakazał przynieść miecz i rozciąć dziecko na pół, tak by każda z matek dostała jego równą część. Prawdziwa matka dziecka od razu zaprotestowała, a druga przystała na tę propozycję.

W ten sposób władca doszedł do tego, która z kobiet kocha dziecko prawdziwie matczyną miłością. Lud, usłyszawszy co zaszło w pałacu, cieszył się z mądrości

Polecamy również:

 • Pierwotny stan szczęścia – streszczenie i opracowanie

  Tekst zaczyna się opisem ogrodu, zasadzonego przez samego Boga, a który nazwał go Edenem. Powiedziane zostaje, że ogród powstał na wschodzie, a Bóg umieścił w nim człowieka. Więcej »

 • Księga Hioba - streszczenie

  Człowiek imieniem Hiob, żyjący na ziemi Us (albo Hus), mąż bardzo sprawiedliwy, bogobojny i unikający zła wiedzie szczęśliwe i dostatnie życie. Nie spodziewa się, że niebawem cały dostatek runie, jego rodzina umrze, on sam poważnie zachoruje, straci dom i liczny majątek. Hiob się nie spodziewa niczego złego, bo... Więcej »

 • Księga Koheleta - streszczenie

  TYTUŁ KSIĘGIAutor Księgi podaje, iż jest koheletem, a zarazem królem Jerozolimy i synem Dawida.MARNOŚĆ, TRWANIE I PRZEMIJANIEKohelet rozpoczyna Księgę od słów: „Marność, marność – wszystko marność!”Człowiek zabiega w swoim życiu o dobra materialne, ale tak naprawdę nic one nie znaczą... Więcej »

 • Księga Psalmów - opracowanie

  „Księga Psalmów”, zwana Psałterzem, jest zbiorem 150 tekstów poetyckich o charakterze melicznym, które powstawały na przestrzeni kilku wieków. Uważa się, że większość z tych utworów zostało zapisanych w złotym okresie kultury żydowskiej, czyli na przełomie VI i V w. p.... Więcej »

 • Pieśń nad Pieśniami - streszczenie

  Tytuł I Prolog 1 1, 1-4 - Zakochana młoda dziewczyna wychwala zalety swojego kochanka i jego miłości. Jest spragniona jego pocałunków i zapachu. Rozkoszuje się dźwiękiem jego imienia. Chce zakosztować z nim miłości w jego komnatach. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
dsasadsda
• 2022-05-16 16:49:01
...
• 2022-05-16 16:13:57
fajne
• 2022-05-16 16:04:04
A do zoo zł do do xxxl
• 2022-05-16 15:49:19
Za długie
• 2022-05-16 15:04:11