Księga Wyjścia - opracowanie

Księga Wyjścia (gr. Exodus) to druga z ksiąg Starego Testamentu, kontynuacja historii o losach narodu wybranego. Tytuł księgi odnosi się do wielkiej wędrówki Izraelitów pod przewodnictwem Mojżesza. W tej części Biblii na szczególną uwagę zasługuje wątek kontaktów pomiędzy Stwórcą i przedstawicielami ludu wybranego. Bóg sprawuje opiekę nad Izraelitami, wpływa na jego losy (cuda, plagi egipskie), napomina, prowadzi ku Ziemi Obiecanej, ale i karze tych, którzy sprzeciwiają się Jego woli.

Najważniejsze wydarzenia:

1. Zesłanie plag egipskich i opuszczenie Egiptu przez Izraelitów – Bóg, poruszony ciężkim losem Izraelitów, wyznacza Mojżeszowi misję wyprowadzenia ludu wybranego z Egiptu i wprowadzenia go do tzw. Ziemi Obiecanej. Mojżesz, wraz z bratem Aaronem przedstawia wolę Boga faraonowi. Gdy ten odmawia, Bóg zsyła na państwo egipskie kolejne plagi (przemiana wody w krew, żaby, komary, muchy, choroby bydła, plaga wrzodów, grad, szarańcza, ciemność). Dopiero ostatnia z nich – śmierć synów pierworodnych – przekonuje faraona, by zezwolić Izraelitom na opuszczenie Egiptu. Uciekinierom, zmuszonym do konfrontacji z wojskami rozgniewanego władcy, przyjdzie z pomocą sam Bóg, otwierając im drogę przez Morze Czerwone. Początkowo wędrówka przebiega bez większych utrudnień. Bóg zsyła swemu ludowi cudowny pokarm – mannę – i wskazuje właściwą drogę poprzez słup dymu (nocą – słup ognia). Z biegiem czasu zniecierpliwieni podróżnicy zaczynają szemrać przeciwko Mojżeszowi.

2. Przekazanie dziesięciu przykazań – Mojżesz, wzburzony zachowaniem Izraelitów, udaje się na górę Synaj. Bóg przekazuje mu dekalog. W tym samym czasie, w obozie wędrowców narasta bunt.

3. Bunt Izraelitów i kara za grzechy – Powracający Mojżesz zauważa, że jego towarzysze odlali ze złota posąg cielca i oddają mu cześć. Wzburzony bohater rozbija tablice. Następuje podział na wiernych Bogu i zwolenników nowego kultu. Wędrówkę kontynuują ci, którzy pozostają przy Mojżeszu. Zostaje też odnowione przymierze z Bogiem. Mojżesz spisuje prawa przekazane przez Stwórcę, buduje namiot przeznaczony do modlitw z Bogiem i wyznacza grupę kapłanów odpowiedzialnych za zachowanie obrzędów.

Polecamy również:

  • Pierwotny stan szczęścia – streszczenie i opracowanie

    Tekst zaczyna się opisem ogrodu, zasadzonego przez samego Boga, a który nazwał go Edenem. Powiedziane zostaje, że ogród powstał na wschodzie, a Bóg umieścił w nim człowieka. Więcej »

  • Sąd Salomona – streszczenie i opracowanie

    Biblijna opowieść przedstawia króla Salomona, który słynął ze swojej niezwykłej mądrości (został władcą już w wieku kilkunastu lat). Więcej »

  • Księga Hioba - streszczenie

    Księga Hioba znajduje się w Starym Testamencie. Głównym jej bohaterem jest tytułowy Hiob, który został niezwykle ciężko doświadczony przez Boga. To księga dydaktyczna - pokazuje, że cierpienie, którego doświadczamy, nie jest karą, a nauką. Poniżej przedstawiamy streszczenie Księgi Hioba.  Więcej »

  • Księga Koheleta - streszczenie

    TYTUŁ KSIĘGIAutor Księgi podaje, iż jest koheletem, a zarazem królem Jerozolimy i synem Dawida.MARNOŚĆ, TRWANIE I PRZEMIJANIEKohelet rozpoczyna Księgę od słów: „Marność, marność – wszystko marność!”Człowiek zabiega w swoim życiu o dobra materialne, ale tak naprawdę nic one nie znaczą... Więcej »

  • Księga Psalmów - opracowanie

    „Księga Psalmów”, zwana Psałterzem, jest zbiorem 150 tekstów poetyckich o charakterze melicznym, które powstawały na przestrzeni kilku wieków. Uważa się, że większość z tych utworów zostało zapisanych w złotym okresie kultury żydowskiej, czyli na przełomie VI i V w. p.... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
lol
• 2025-04-11 11:39:38
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41