Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Artur Grottger Pożegnanie powstańca - opis, interpretacja i analiza obrazu

Ostatnio komentowane
kox
marek • 2019-12-07 11:29:34
2222
22 • 2019-12-07 07:47:26
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Pożegnanie powstańca” Artura Grottgera powstało w roku 1866, a więc dwa lata po upadku powstania styczniowego. Ten heroiczny zryw, chociaż uczestniczący w nim spotkali się z wielkimi represjami ze strony zaborców, zyskał w oczach Plaków olbrzymie uznanie i stał się symbolem waleczności ludzi pragnących przywrócić ojczyźnie wolność.

Artur Grottger Pożegnanie powstańca opis obrazu
Artur Grottger „Pożegnanie powstańca” (1866)

 

„Pożegnanie powstańca” - opis

Dzieło Artura Grottgera namalowane zostało farbami olejnymi na tekturze. Na pierwszym planie widać dwie postaci: powstańca w pozycji półstojącej oraz - prawdopodobnie - wybrankę jego serca, która przypina do czapki mężczyzny ozdobę w kształcie koła czerwonego w środku i białego na zewnątrz, przypominającą rozetę. W czasie powstania styczniowego wojska polskie nie miały jednolitego umundurowania, tego rodzaju oznaczenia pozwalały więc rozpoznawać współtowarzyszy walki.

Para przedstawiona została w sposób dość statyczny. Odziany w brązowy mundur z przepasaną u lewego boku szablą i gruby płaszcz mężczyzna patrzy z głębokim uczuciem na kobietę. Jego wybranka nosi piękną czarną (kolor żałoby) suknię sięgającą ziemi Na ukochanego spogląda w zamyśleniu, ze smutkiem, który stara się ukryć pod pozornym spokojem. Być może przypinające

Polecamy również:

 • Muzyka II połowy XIX w. - charakterystyka

  II połowa XIX stulecia była w historii muzyki okresem niezwykle ciekawym. Początkowo niepodzielnie panował w nim romantyzm – czas ten datuje się do lat 80 XIX w. Następnie zróżnicowanie form muzycznych było już tak duże, że do jej opisu zaczęto używać terminu „muzyka modernistyczna” lub... Więcej »

 • Jan Matejko - biografia i obrazy

  Jan Alojzy Matejko urodził się w roku 1838 w Krakowie. Jego ojciec, Franciszek Matejko, był z pochodzenia Czechem, jego nazwisko oryginalnie brzmiało: Matějka. Do Polski przybył jako nauczyciel muzyki i guwerner. Najpierw został zatrudniony u rodziny Wodzickich w Kościelnikach, a następnie przeprowadził się do... Więcej »

 • Auguste Renoir - biografia i obrazy

  Auguste Renoir urodził się 25 lutego 1841 r. we francuskiej miejscowości Limoges. Pochodził z robotniczej rodziny, która cztery lata po jego przyjściu na świat przeniosła się do Paryża. Jeszcze jako młodzieniec rozpoczął pracę w wytwórni porcelany, gdzie zajmował się jej zdobieniem. Zajmował się także... Więcej »

 • Claude Monet - biografia i obrazy

  Claude Monet urodził się 14 listopada 1840 r. w Paryżu. Był drugim dzieckiem Claude'a Adolphe'a Moneta (paryskiego sklepikarza) oraz Louise Justine Aubrée Monet – śpiewaczki. Kiedy przyszły malarz miał zaledwie 5 lat, cała rodzina przeprowadziła się do Hawru (le Havre). Ojciec Moneta oczekiwał, iż... Więcej »

 • Edouard Manet - biografia i obrazy

  Edouard Manet przyszedł na świat 23 stycznia 1832 r. jako pierwsze dziecko w bogatej i bardzo wpływowej rodzinie zamieszkującej Paryż. Jego ojciec – August Manet –  był prawnikiem i pełnił obowiązki szefa gabinetu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Matką była Eugenie Désirée Fournier,... Więcej »

Komentarze (2)
2 + 4 =
Komentarze
Anal_destroyer_69 • 2019-01-16 10:12:21
Dobry opis polecam :D
agatvv_ • 2018-10-28 16:13:23
super