Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mit o Dionizosie - opracowanie - kult Dionizosa, Dionizje, Dionizos w kulturze, wizerunek Dionizosa

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dionizos (Bachus)

W mitologii greckiej Dionizos jest bogiem wina, płodnych sił natury, plonów. Posiada dar stwarzania mleka i miodu, potrafi sprawić, by ze skały wytrysnęła woda. Trzy panny, które od niego pochodzą, Ojno, Spermo i Elais, odbarzył mocą zamieniania wszystkiego w wino, ziarno i oliwę.

Wg Eurypidesa „Dionizos jest bogiem rozkoszy. Panuje pośród uczt i wieńców kwietnych. Dźwiękiem swojej fujarki roznieca tańce wesołe. Z niego rodzą się śmiechy szalone i on rozprasza czarne troski. Jego nektar płynąc na stołach bogów zwiększa ich szczęście, a ludzie czerpią z jego radosnej czary sen i zapomnienie".

Wizerunek

Pierwotnie Dionizosa przedstawiano jako słup przyozdobiony w brodatą maskę i szaty. Potem (od IV w. p.n.e.) utrwalił się wizerunek nagiego młodzieńca o gładkiej twarzy, przyodzianego jedynie w skórę jelonka. Atrybutem boga stały się wieniec z bluszczu lub winorośli, tyrys (laska zwieńczona szyszką pinii), kiść winogron oraz puchar. Często przedstawiany jest w towarzystwie panter, lampartów, tygrysów.

 Mit o Dionizosie - streszczenie, opracowanie

Kult

Kult Dionizosa wywodzi się, jak sugeruje Parandowski, prawdopodobnie ze Wschodu – Tracji, Lidii lub Frygii, a do Grecji przywędrować miał już ok. XIV-XIII w.

Polecamy również:

 • Mit o Odyseuszu - streszczenie

  Treść mitu Odyseusz, syn Laertesa, król Itaki wiedzie spokojne i szczęśliwe życie u boku żony Penelopy, która właśnie powiła syna, Telemacha. Wybuch wojny trojańskiej przerywa tę sielankę. Król niechętnie rusza na wojnę. Więcej »

 • Jan Parandowski - biografia

  Jan Parandowski urodził się w 1895 roku we Lwowie. Był prozaikiem, eseistą i tłumaczem. Debiutował bardzo wcześnie, bo już w roku 1913, szkicem literacko-filozoficznym. Studiował filologię klasyczną i archeologię, gdy wybuchła wojna i Parandowski musiał przerwać studia. Kontynuował edukację dopiero w latach 1920-1923. Więcej »

 • Mit o Pandorze - streszczenie

  Pandora była kobietą wielkiej urody stworzoną przez Hefajstosa na polecenie Zeusa. Bogowie wyposażyli ją w wiele cennych przymiotów: Atena w umiejętności tkackie, Afrodyta w uwodzicielski czar, zaś Hermes obdarzył ją zdolnościami oratorskimi. Jej imię oznaczało dar bogów dla ludzi. Pandora otrzymała... Więcej »

 • Mit o Zeusie - streszczenie

  Zeus to najważniejszy z greckich bogów. Było to bóstwo powietrzne, władające gromami i piorunami. Zeus wyznaczał zasady moralności, patronował gościnności, a także opiekował się ludźmi pracy. Najważniejszymi miejscami kultu boga były Olimpia i Dydona. Atrybuty Zeusa to: egida (tarcza zrobiona ze... Więcej »

 • Mit o Midasie - streszczenie

  W greckiej mitologii istnieją dwa mity o Midasie. Pierwszy z nich wiąże się z postacią boga Apolla. Midas był mianowicie słuchaczem muzycznego pojedynku Apolla i Marsjasza i jako jedyny głosował za fletnistą, a nie za bogiem. Wtedy za karę Apollo przyprawił mu ośle uszy na znak braku gustu muzycznego. Król... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');