Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mistrz i Małgorzata - streszczenie - strona 10

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

wieczorem Woland przebywa na tarasie jednego z budynków Moskwy, przybywa do niego Mateusz z prośbą od Jeszuy, by obdarzył Mistrza i Małgorzatę spokojem. Azazello zjawia się więc u nich z zatrutym napojem, po którego wypiciu kochankowie umierają. Potem jednak zmartwychwstają, dosiadają rumaków i opuszczają Moskwę wraz ze świtą Wolanda. Podczas fantastycznej podróży w przestworzach Behemot staje się demonem-błaznem, a Korowiow rycerzem. Miasto znika za nimi, zupełnie, jakby zapadło się pod ziemię. Woland pokazuje Mistrzowi bohatera jego książki, Piłata. Siedzi on na wielkim tronie, a obok niego znajduje się czarny pies. Nieustannie śni mu się więzień Ha-Nocrci (Jeszua), któremu nie zdążył powiedzieć czegoś ważnego. Małgorzata prosi o uwolnienie Piłata od cierpienia. Okazuje się, że Jeszua wstawił się już za Piłatem. Mistrz może wygłosić ostatnie zdanie swojej powieści, które brzmi: „Jesteś wolny! Jesteś wolny! On czeka na Ciebie!”. Piłat odchodzi księżycową ścieżką w stronę Chrystusa. Mistrz i Małgorzata mogą się zaś cieszyć swoim wiekuistym szczęściem i spokojem.

Epilog

Po wizycie Wolanda w Moskwie wielu ludzi popadło w obłęd. Milicja prowadziła śledztwo, tępiono koty, a nawet doprowadzano je na posterunki, aresztowano osoby noszące nazwiska Korowiow, Korowkin, Karawajew. Okazało się, że Lichodiejew nie był wcale w Jałcie, ale tamtejsza milicja została zahipnotyzowana. Poeta Iwan wyrzekł się swojego pseudonimu, został zwolniony ze szpitala, ale w snach nawiedza go Piłat z powieści Mistrza.

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');