Charakterystyka Małgorzaty

Małgorzata to jedna z bohaterek słynnej powieści Bułhakowa. Jest ona ukochaną Mistrza, którego pewnego dnia spotyka przypadkiem podczas spaceru. Z pewnością Bułhakow uczynił z niej kreację wyjątkową i niezapomnianą, która na trwałe wpisała się w literacki kanon kobiecych postaci.

Niespełniona żona

Małgorzata to piękna, trzydziestoletnia kobieta, która od wielu lat jest żoną wysokiego urzędnika robiącego karierę naukową. Przy boku męża niczego jej nie brakuje, ale Małgorzata nie czuje się szczęśliwa. Celem bohaterki nie są bowiem zaszczyty i materialne profity, ale przede wszystkim miłość. Kobieta mocno wierzy w jej istnienie i jest przekonana, że prawdziwe uczucie nie musi iść w parze ze związkiem małżeńskim. Miłość w jej pojęciu to przede wszystkim relacja dwóch niezależnych dusz, do której nie ma dostępu żadna ziemska biurokracja.

Romantyczna kochanka

Kiedy zatem Małgorzata zakochuje się w Mistrzu, jest gotowa zrobić wszystko dla swojego uczucia. Nie dba o społeczne konwenanse i zostaje kochanką pisarza. Czuje się przy nim szczęśliwa i spełniona, mimo że nie może on jej oferować luksusowego życia, do jakiego przywykła. Miłość jest dla bohaterki wartością najwyższą, dlatego, kiedy w tajemniczych okolicznościach Mistrz znika z życia kobiety, postanawia ona zrobić wszystko, żeby go odzyskać.

Anielska wiedźma

Małgorzata nie waha się zatem użyć tajemniczego kremu podarowanego jej przez Azazella. Pod wpływem jego działania przechodzi metamorfozę i zmienia się w wiedźmę. Jako czarownica Małgorzata potrafi wiele napsocić. Z pasją niszczy mieszkanie znienawidzonego krytyka, który ośmielił się ośmieszyć jej ukochanego. Co więcej, kobieta przyjmuje propozycję samego szatana i na jego balu pełni honory gospodyni. Okropności, które ogląda podczas przyjęcia, nie mogą jednak skazić jej czystej natury. Obrazy ukazujące się przed jej oczami są perwersyjne i grzeszne, ale ona potrafi je objąć niewinnym spojrzeniem. Wewnątrz Małgorzaty nie ma zła, dlatego nawet kontakt z diabłem nie może zepsuć jej duszy.

Kobieta miłosierna i kochająca

Bohaterka w obliczu przerażających scen potrafi się zdobyć na miłosierdzie. Prosi zatem Wolanda, by ulżył cierpieniu dzieciobójczyni Friedy. Jej dobroć, niezłomna wiara i miłość zostają nagrodzone, Małgorzata może odzyskać swojego ukochanego i połączyć się z nim na zawsze. Miłość Małgorzaty jest siłą ocalającą, zdolną poruszyć samego szatana i zwyciężyć śmierć.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Mistrza

    Mistrz to jeden z bohaterów powieści Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Jest on wybitnym pisarzem, który cierpi z powodu niemożności opublikowania dzieła swojego życia. Jako artysta bohater musi się zmierzyć z absurdem totalitarnego porządku. Nie jest jednak postacią przegraną, wręcz... Więcej »

  • Świta Wolanda – charakterystyka

    Świta Wolanda jest tyleż tajemnicza, co groteskowa. Należą do niej Behemot, Azazello, Abbadon, Korowiow-Fagot i Hella. Podstawową rolą świty Wolanda jest zorganizowanie wielkiego corocznego balu. Przy okazji bohaterowie ci przyczyniają się do zachwiania totalitarnego porządku, ujawniają wady systemu i karzą... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43