Świta Wolanda – charakterystyka

Świta Wolanda jest tyleż tajemnicza, co groteskowa. Należą do niej Behemot, Azazello, Abbadon, Korowiow-Fagot i Hella. Podstawową rolą świty Wolanda jest zorganizowanie wielkiego corocznego balu. Przy okazji bohaterowie ci przyczyniają się do zachwiania totalitarnego porządku, ujawniają wady systemu i karzą najbardziej zepsutych ludzi współpracujących z reżimem: redaktora Berlioza i szpicla Meigela.

 

Woland

Woland to szatan, który przybywa do Moskwy na swój coroczny bal, a jednocześnie chce zdestabilizować panujący w mieście totalitarny porządek. Przedstawia się on jako profesor czarnej magii i wybitny historyk. Demoniczność tego bohatera jest w zasadzie przyjazna. Właściwie jawi się on jako narzędzie słusznej kary dla ludzi całkowicie zepsutych lub obojętnych na kwestie etyczne (Berlioz, baron Meigel). Co więcej, szatan wyraźnie pomaga Mistrzowi i Małgorzacie, potrafi nagrodzić kobietę za jej poświęcenie i oferować kochankom spokojną egzystencję w zaświatach.

Behemot

Behemot to wcielenie demona-błazna, który w świecie ziemskim przybiera postać groteskowego kocura o nienaturalnie wysokim wzroście. Jest to postać o dużej dozie komizmu, ujawniającego się szczególnie w scenach ucieczki tramwajem, występu w Teatrze Varietes i balu u szatana. Jego główną cechą jest wielki spryt i przebiegłość.

Azazello

Azazello to natomiast złowrogi demon-morderca. W ziemskiej rzeczywistości przybiera on iście groteskową postać. Posiada mianowicie wielki kieł i rude włosy, jest ubrany w pasiasty garnitur i lakierki, a na głowie nosi melonik. Azazello jest ponurym osobnikiem, który pojawia się w dwóch scenach śmierci (Berlioza i barona Meigela). Jednocześnie to on jest głównym pośrednikiem między szatanem i Małgorzatą, wobec której odczuwa wyraźną sympatię.

Korowiow-Fagot

Korowiow to mroczny rycerz, który podobnie jak pozostali członkowie świty Wolanda, przyjmuje groteskową postać niezwykle szczupłego i wysokiego mężczyzny. Podaje się za tłumacza profesora Wolanda i w jego imieniu za łapówkę wynajmuje mieszkanie od prezesa spółdzielni mieszkaniowej, a następnie donosi na niego milicji. Odgrywa też ważną rolę podczas przedstawienia w Teatrze Vareietes.

Hella

Młoda, piękna, rudowłosa kusicielka, zalotnie ubrana, posiada na szyi dużą, czerwoną bliznę. Hella potrafi pokazać również swoje drugie oblicze: bierze udział w napadzie i porwaniu dyrektora administracyjnego teatru.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Mistrza

    Mistrz to jeden z bohaterów powieści Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Jest on wybitnym pisarzem, który cierpi z powodu niemożności opublikowania dzieła swojego życia. Jako artysta bohater musi się zmierzyć z absurdem totalitarnego porządku. Nie jest jednak postacią przegraną, wręcz... Więcej »

  • Charakterystyka Małgorzaty

    Małgorzata to jedna z bohaterek słynnej powieści Bułhakowa. Jest ona ukochaną Mistrza, którego pewnego dnia spotyka przypadkiem podczas spaceru. Z pewnością Bułhakow uczynił z niej kreację wyjątkową i niezapomnianą, która na trwałe wpisała się w literacki kanon kobiecych postaci. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 1 =
nwm
2020-12-10 18:50:05
niestety nie jest to pełna odpowiedź
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19