Miłosierdzie gminy - streszczenie

Rano przed nowym gmachem gminy zbierają się ludzie, którzy czekają na przybycie pana Radcy i rozpoczęcie licytacji. Radca rozmawia w pobliskiej kawiarni z panem sędzią, po czym udaje się do pracy razem ze swoim seterem.

Punktualnie o dziewiątej rozpoczyna się licytacja. Dzięki odpowiednim ustawom, wszyscy biedacy, którzy nie mogą już pracować, mają zagwarantowaną pomoc ze strony gminy. W zamian za przyjęcie staruszka pod swój dach, gmina wypłaca danej osobie ustalone w drodze licytacji pieniądze. Jest to interes, na który wielu mieszkańców się decyduje.

Na licytacji jest obecny m.in. rzeźnik, rymarz, ślusarz, kotlarz. Wszyscy oni szukają taniej siły roboczej oraz niezłego zysku. Pewna wdowa wspomina, ile pieniędzy zostało jej znajomym po przyjęciu pod swój dach nędzarzy, którzy niedługo potem zmarli.

Pan radca jest młodym człowiekiem i przed rozpoczęciem licytacji przemawia, tłumacząc jakie to szlachetne względy kierowały gminą. Mówi o tym, jak daleko sięga jej dobroczynność i miłosierdzie, które wyeliminowały żebractwo w okolicy.

W końcu do sali zostaje wpuszczony stary tragarz Kuntz Wunderli. Jest ubrany w pożyczony kubrak i kurtkę, gdyż jego ubranie jest już tak połatane i zniszczone,

Polecamy również:

 • Miłosierdzie gminy - plan wydarzeń

  1. Ludzie zbierają się przed gmachem gminy 2. Pan radca rozpoczyna licytację przemową o miłosierdziu gminy 3. Na salę zostaje wprowadzony stary tragarz Kuntz Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Po raz pierwszy nowela „Miłosierdzie gminy” została wydrukowana w czasopiśmie „Kraj” w roku 1891. Później została włączona do zbioru „Ludzie i rzeczy” i opublikowana w roku 1898 w Warszawie. Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - bohaterowie

  Kuntz Wunderli - stary, 82-letni tragarz (sam Wunderli podał jednak, że ma lat 74). Ze względu na problem z kolanami nie mógł dłużej wykonywać swojej pracy. Był schorowany, wychudzony i słaby. Miał syna, który posiadał liczną rodzinę i nie mógł go utrzymywać. Stary człowiek wystawiony na... Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - problematyka

  „Miłosierdzie gminy” podejmuje kilka ważnych problemów. Pierwszym z nich jest fałszywa dobroczynność bogatej części społeczeństwa gminy Höttingen. W imię haseł filantropijnych gmina wypracowała legalny system handlu ludźmi, zabezpieczając sobie w ten sposób stały dopływ taniej siły... Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - znaczenie tytułu

  „Miłosierdzie gminy” to tytuł przewrotny, pełen ironii. Bogaci mieszkańcy gminy Höttingen wystawili piękny, budzący podziw gmach gminy. Pieniądze na budowę pochodziły z funduszów, których gmina nie szczędziła na ten cel. Szczyciła się także swoją filantropią i dobroczynnością wobec... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09