Miłosierdzie gminy - bohaterowie

Kuntz Wunderli

Stary, 82-letni tragarz (sam Wunderli podał jednak, że ma lat 74). Ze względu na problem z kolanami nie mógł dłużej wykonywać swojej pracy. Był schorowany, wychudzony i słaby. Miał syna, który posiadał liczną rodzinę i nie mógł go utrzymywać. Stary człowiek wystawiony na licytację został obdarty z resztek godności. Wyśmiewany i poniżany przez bogatą część społeczeństwa, musiał bez sprzeciwu oddać swój los w ręce obcych ludzi tylko dlatego, że był biedny.

Wunderli niewiele mówi, lecz jego postawa zdradza wiele. Choć staruszek stara się ze wszystkich sił, trzęsie mu się głowa, ledwie stoi też na nogach, a oczy zaszły mu łzami. Dostając się w ręce mleczarza, miał świadomość, jaki los go czeka, lecz nie protestuje– wie, że nic nie może w tej sytuacji zrobić.

Radca Storch

Radca Storch był młodym pracownikiem gminy marzącym o błyskotliwej karierze, zwolennikiem wprowadzonych ustaw legalizujących handel starcami i biedakami. Jako dobry mówca wygłosił piękne przemówienie na temat dobroczynności. On sam tak zachwycony był tym, co powiedział, że żałował, iż słuchała go jedynie niewielka gromada ludzi.

Storch, mimo iż to człowiek wykształcony, nie widział nic zdrożnego w handlu

Polecamy również:

 • Miłosierdzie gminy - plan wydarzeń

  1. Ludzie zbierają się przed gmachem gminy 2. Pan radca rozpoczyna licytację przemową o miłosierdziu gminy 3. Na salę zostaje wprowadzony stary tragarz Kuntz Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Po raz pierwszy nowela „Miłosierdzie gminy” została wydrukowana w czasopiśmie „Kraj” w roku 1891. Później została włączona do zbioru „Ludzie i rzeczy” i opublikowana w roku 1898 w Warszawie. Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - problematyka

  „Miłosierdzie gminy” podejmuje kilka ważnych problemów. Pierwszym z nich jest fałszywa dobroczynność bogatej części społeczeństwa gminy Höttingen. W imię haseł filantropijnych gmina wypracowała legalny system handlu ludźmi, zabezpieczając sobie w ten sposób stały dopływ taniej siły... Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - znaczenie tytułu

  „Miłosierdzie gminy” to tytuł przewrotny, pełen ironii. Bogaci mieszkańcy gminy Höttingen wystawili piękny, budzący podziw gmach gminy. Pieniądze na budowę pochodziły z funduszów, których gmina nie szczędziła na ten cel. Szczyciła się także swoją filantropią i dobroczynnością wobec... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01