Miłosierdzie gminy - znaczenie tytułu

„Miłosierdzie gminy” to tytuł przewrotny, pełen ironii. Bogaci mieszkańcy gminy Höttingen wystawili piękny, budzący podziw gmach gminy. Pieniądze na budowę pochodziły z funduszów, których gmina nie szczędziła na ten cel. Szczyciła się także swoją filantropią i dobroczynnością wobec najbiedniejszej i schorowanej części mieszkańców.

Gmina wprowadziła ustawę, dzięki której osoba biedna i schorowana, która nie mogła już pracować, a rodziny nie było stać na jej utrzymanie, zostawała wystawiona na licytację. Bogaci mieszkańcy licytowali wysokość dopłaty, jaką mieli otrzymać od gminy w zamian za przyjęcie pod swój dach schorowanego staruszka. Ludzie widzieli w tym niezły interes. Osoba wylicytowana musiała pracować na rzecz swojego „darczyńcy” tak, żeby zarobiła na swoje utrzymanie, a cała dopłata stanowiła dla nabywcy czysty zysk.

Słowo „miłosierdzie” padało wielokrotnie z ust pana radcy oraz ludzi przybyłych na licytację. W rzeczywistości jednak działania gminy nie miały z dobroczynnością nic wspólnego. Wprawdzie zostało zlikwidowane żebractwo, jednak cenę za to zapłacili najubożsi, ponieważ stali się oni tanią siłą roboczą dla bogatej społeczności Höttlingen. Nie zważano przy tym na skrajnie upokorzenie, jakiego doznawali licytowani ludzie, którzy musieli demonstrować na życzenie „darczyńców” swoją siłę i kondycję.

Polecamy również:

 • Miłosierdzie gminy - plan wydarzeń

  1. Ludzie zbierają się przed gmachem gminy 2. Pan radca rozpoczyna licytację przemową o miłosierdziu gminy 3. Na salę zostaje wprowadzony stary tragarz Kuntz Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Po raz pierwszy nowela „Miłosierdzie gminy” została wydrukowana w czasopiśmie „Kraj” w roku 1891. Później została włączona do zbioru „Ludzie i rzeczy” i opublikowana w roku 1898 w Warszawie. Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - bohaterowie

  Kuntz Wunderli - stary, 82-letni tragarz (sam Wunderli podał jednak, że ma lat 74). Ze względu na problem z kolanami nie mógł dłużej wykonywać swojej pracy. Był schorowany, wychudzony i słaby. Miał syna, który posiadał liczną rodzinę i nie mógł go utrzymywać. Stary człowiek wystawiony na... Więcej »

 • Miłosierdzie gminy - problematyka

  „Miłosierdzie gminy” podejmuje kilka ważnych problemów. Pierwszym z nich jest fałszywa dobroczynność bogatej części społeczeństwa gminy Höttingen. W imię haseł filantropijnych gmina wypracowała legalny system handlu ludźmi, zabezpieczając sobie w ten sposób stały dopływ taniej siły... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43