Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Katastrofizm w Szewcach

Ostatnio komentowane
kox
marek • 2019-12-07 11:29:34
2222
22 • 2019-12-07 07:47:26
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Można powiedzieć, że niemal wszystkie dramaty Witkacego przenika ideologia katastroficzna. Należy jednak pamiętać, że w ujęciu Witkacego katastrofizm ma przede wszystkim wymiar kulturowy, a nie ekonomiczny czy polityczny. Jest tak również w „Szewcach”, dramacie, w którym wprawdzie pojawiają się widma faszyzmu i komunizmu, jednak są one postrzegane jako etapy ogólnej, apokaliptycznej klęski całej kultury. Swoistą obsesją Witkacego był bowiem zanik „uczuć metafizycznych”, a więc najważniejszych wartości filozoficznych, religijnych i artystycznych, który miał się dokonać w niedalekiej przyszłości.

Co więcej, cała Teoria Czystej Formy powstała właśnie w kontekście owego lęku przed duchową klęską ludzkości. Pisarz był więc przekonany, że w dobie metafizycznego „nienasycenia” należy epatować odbiorcę szokującymi środkami formalnymi w celu wstrząśnięcia jego najgłębszą istotą. Groteskowo-absurdalny dramat „Szewcy” z pewnością przykuwa uwagę (choć nie stanowi realizacji teorii Czystej Formy).

Trzy rewolucje

Katastrofa u Witkacego ma wymiar totalny. Inaczej więc niż u czołowego filozofa tego prądu, Oswalda Spenglera, świat w wizji autora „Kurki wodnej” nie może liczyć na żadne odrodzenie.

Polecamy również:

 • Szewcy – plan wydarzeń

  1. Opowieść Sajetana o hierarchii społecznej2. Zakochanie się Prokuratora w Księżnej3. Piosenka Księżnej Więcej »

 • Szewcy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, język utworu, motywy)

  „Szewcy” – dramat uznawany za wyjątkowe dzieło. Jego geneza to siedem lat pracy wybitnego dramaturga Witkacego – dzieło możemy, zatem uznać za dopracowane i przemyślane. Istotny jest podtytuł – „Naukowa sztuka ze śpiewkami w trzech aktach” – Witkacy określał ją, jako... Więcej »

 • Szewcy – problematyka

  Rewolucja, walka o władzę, przemiany społeczne to częste tematy dzieł Witkacego. W czasach młodości pisarz był świadkiem rewolucji rosyjskiej – po zakończeniu I wojny światowej Witkiewicz wyjechał do Petersburga i wstąpił do armii carskiej. Był świadkiem wydarzeń rozgrywających się podczas rewolucji... Więcej »

 • Szewcy – bohaterowie

  Sajetan Tempe - człowiek pracy, majster nie potrafi oddać się nudzie. Nie chce władzy dla siebie, ale czuje potrzebę zmian. Uważa, że władza to banda złodziei, wydaje się być pogodzony ze swoim statusem społecznym. Więcej »

 • Szewcy jako dramat awangadowy

  „Szewcy” to bez wątpienia jeden z najlepszych dramatów Witkacego, który jednocześnie stanowi przykład nowatorskiego dramatu awangardowego zwiastującego późniejszy teatr Ionesco i Becketta. Owo nowatorstwo formalne przejawia się na kilku zasadniczych poziomach tekstu. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =