Szewcy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, język utworu, motywy)

Geneza

„Szewcy” – dramat uznawany za wyjątkowe dzieło. Jego geneza to siedem lat pracy wybitnego dramaturga Witkacego – dzieło możemy, zatem uznać za dopracowane i przemyślane. Istotny jest podtytuł – „Naukowa sztuka ze śpiewkami w trzech aktach” – Witkacy określał ją, jako socjologiczną, badającą społeczeństwo. Estetyka, z której znany jest autor schodzi na plan dalszy kosztem za funkcji poznawczej. Autor przedstawia obiektywny opis sytuacji społecznej lat trzydziestych, zepsucie i upadek moralności. Utwór został zadedykowany Stefanowi Szumanowi – wybitnemu naukowcowi, co sprawia, że utwór jest postrzegany, jako prawdziwie naukowy.

Czas i miejsce akcji

Czas akcji dramatu nie jest dokładnie określony. Przyjmuje się, że opisywane wydarzenia mają miejsce w czasach współczesnych autorowi (początek XX w.). Miejsce akcji zmienia się wraz z kolejnymi przewrotami dokonywanymi przez bohaterów. Pierwszy akt dramatu rozgrywa się w pracowni szewskiej, drugi – w więzieniu, trzeci – ponownie w pracowni szewców, urządzonej jako siedziba Sajetana.

Język utworu

Bohaterowie posługują się specyficznym językiem, pełnym wulgaryzmów, dosadnym – język ten pełni bardzo istotną funkcję w utworze. Jest to mieszanina wulgaryzmów, gwary, języka literackiego i technicznego. Charakterystyczne jest również to, że bohaterowie prowadzą jałowe dyskusje, gadają byle gadać. Ich rozmowy nie prowadzą do niczego – prowadzone są z nudów.

Motywy

Dramat Szewcy to na pierwszy rzut oka surrealistyczny obraz chaosu społecznego – bohaterowie chcą rewolucji, ukazują największe przywary i wady swych warstw społecznych. Witkacy po mistrzowsku ukazuje przekrój całego polskiego społeczeństwa i bezsensy władzy.

Motyw społeczeństwa

Podział społeczeństwa jest motywem przewodnim dramatu – Witkacy pokazuje nam zderzenie kilku warstw społecznych w obliczu wielkiej rewolucji, która planują – każda jednak grupa ma własną wizję nowego świata, co sprawia, że do rewolucji i zmian nie dochodzi.

Witkacy ukazuje nam przekrój społeczeństwa takim, jakim było ono w latach 30. Ubiegłego stulecia. Jego problemy, rozwarstwienie i brak porozumienia. Ukazuje doskonale ludzi władzy i ich poziom, obnaża faszystowskie metody rozwiązywania sporów i dążenie do władzy za pomocą bojówek. Po zmianie ustroju na faszystowski, przychodzi pora na komunizm w wydaniu populistyczno-chłopskim. Autor nawiązuje do ustrojów panujących u naszych sąsiadów jednak w sposób, który sprawia, że społeczeństwo w „Szewcach” jest uniwersalne.

Motyw miłości

Miłość pomylona tutaj z pożądaniem, mocno zaakcentowany w utworze motyw seksualności i rozwiązłości, która rządzi ciałem i duszą człowieka. Księżna, która może oddać się niemal każdemu, sprawia, że pożądanie i akt seksualny sprowadza się do czynności fizjologicznej.

Motyw władzy

Prokurator pod brzemieniem władzy szaleje, Sajetan chce ją obalić, Abramowski i X – doskonale ubrani dygnitarze, którzy mogą z człowieka zrobić zabawkę (Księżna w klatce).

Polecamy również:

 • Szewcy – plan wydarzeń

  1. Opowieść Sajetana o hierarchii społecznej2. Zakochanie się Prokuratora w Księżnej3. Piosenka Księżnej Więcej »

 • Szewcy – problematyka

  Rewolucja, walka o władzę, przemiany społeczne to częste tematy dzieł Witkacego. W czasach młodości pisarz był świadkiem rewolucji rosyjskiej – po zakończeniu I wojny światowej Witkiewicz wyjechał do Petersburga i wstąpił do armii carskiej. Był świadkiem wydarzeń rozgrywających się podczas rewolucji... Więcej »

 • Szewcy – bohaterowie

  Sajetan Tempe - człowiek pracy, majster nie potrafi oddać się nudzie. Nie chce władzy dla siebie, ale czuje potrzebę zmian. Uważa, że władza to banda złodziei, wydaje się być pogodzony ze swoim statusem społecznym. Więcej »

 • Szewcy jako dramat awangadowy

  „Szewcy” to bez wątpienia jeden z najlepszych dramatów Witkacego, który jednocześnie stanowi przykład nowatorskiego dramatu awangardowego zwiastującego późniejszy teatr Ionesco i Becketta. Owo nowatorstwo formalne przejawia się na kilku zasadniczych poziomach tekstu. Więcej »

 • Groteska w Szewcach

  „Szewcy” to dramat Witkacego, w którym groteska odgrywa bardzo istotną funkcję. Współtworzy bowiem tajemniczy i katastroficzny nastrój tekstu, ma za zadanie wstrząsnąć odbiorcą, a także pokazać absurd totalitarnego świata przyszłości. Groteskowość „Szewców”... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43