Szewcy – bohaterowie

Sajetan Tempe - człowiek pracy, majster nie potrafi oddać się nudzie. Nie chce władzy dla siebie, ale czuje potrzebę zmian. Uważa, że władza to banda złodziei, wydaje się być pogodzony ze swoim statusem społecznym.

Scurvy - prokurator, również chce zmian. Trawiony wielkim pożądaniem i niespełnioną miłością, cierpi. Zazdrości ludziom pracy, chce ich prowadzić do rewolucji. Kiedy zostaje notablem nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Cierpienie zabija go. Walczy z Sajetanem.

Księżna - przedstawicielka zepsutej arystokracji, która oddaje się tylko przyjemnościom. Charakterystyczny jest jej niepohamowany pociąg seksualny – patrzy na świat przez jego pryzmat. Jej działaniem kierują niskie pobudki.

Gnębon Puczymorda - symbol faszystowskiego przywódcy z własnymi bojówkami – Dziarskich chłopców. Postać symboliczna, z bardzo charakterystycznym nazwiskiem – stanowi obraz Polaka w oczach artysty.

Czeladnicy - grupa ludzi, którzy chcą rewolucji, nie godzą się być najniższą warstwą społeczną, dużo myślą i chcą zmian. Dokonują ich, jednak, gdy przychodzi nowy dyktator stają się jedynie figurantami.

Towarzysze X i Abramowski  - ten drugi to aluzja do Edwarda Abramowskiego współczesnego autorowi naukowca z UW. Natomiast X to tło.

Polecamy również:

 • Szewcy – plan wydarzeń

  1. Opowieść Sajetana o hierarchii społecznej2. Zakochanie się Prokuratora w Księżnej3. Piosenka Księżnej Więcej »

 • Szewcy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, język utworu, motywy)

  „Szewcy” – dramat uznawany za wyjątkowe dzieło. Jego geneza to siedem lat pracy wybitnego dramaturga Witkacego – dzieło możemy, zatem uznać za dopracowane i przemyślane. Istotny jest podtytuł – „Naukowa sztuka ze śpiewkami w trzech aktach” – Witkacy określał ją, jako... Więcej »

 • Szewcy – problematyka

  Rewolucja, walka o władzę, przemiany społeczne to częste tematy dzieł Witkacego. W czasach młodości pisarz był świadkiem rewolucji rosyjskiej – po zakończeniu I wojny światowej Witkiewicz wyjechał do Petersburga i wstąpił do armii carskiej. Był świadkiem wydarzeń rozgrywających się podczas rewolucji... Więcej »

 • Szewcy jako dramat awangadowy

  „Szewcy” to bez wątpienia jeden z najlepszych dramatów Witkacego, który jednocześnie stanowi przykład nowatorskiego dramatu awangardowego zwiastującego późniejszy teatr Ionesco i Becketta. Owo nowatorstwo formalne przejawia się na kilku zasadniczych poziomach tekstu. Więcej »

 • Groteska w Szewcach

  „Szewcy” to dramat Witkacego, w którym groteska odgrywa bardzo istotną funkcję. Współtworzy bowiem tajemniczy i katastroficzny nastrój tekstu, ma za zadanie wstrząsnąć odbiorcą, a także pokazać absurd totalitarnego świata przyszłości. Groteskowość „Szewców”... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23