1. Opowieść Sajetana o hierarchii społecznej
2. Zakochanie się Prokuratora w Księżnej
3. Piosenka Księżnej
4. Szewcy i Księżna zostają aresztowani przez wyśmianego Prokuratora
5. Więzienne dysputy
6. Oddanie się Księżnej Sajetanowi
7. Praca staje się szaleństwem
8. Sajetan władcą – Prokurator na łańcuchu
9. Pojawienie się wieśniaków z Chochołem
10. Zabicie Sajetana
11. Pojawienie się Hiper-Robociarz
12. Księżna na piedestale
13. Klatka
14. Śmierć Scurvy'ego
15. Towarzysze X i Abramowski
Szewcy – plan wydarzeń
Polecamy również:
-
Szewcy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, język utworu, motywy)
„Szewcy” – dramat uznawany za wyjątkowe dzieło. Jego geneza to siedem lat pracy wybitnego dramaturga Witkacego – dzieło możemy, zatem uznać za dopracowane i przemyślane. Istotny jest podtytuł – „Naukowa sztuka ze śpiewkami w trzech aktach” – Witkacy określał ją, jako... Więcej »
-
Szewcy – problematyka
Rewolucja, walka o władzę, przemiany społeczne to częste tematy dzieł Witkacego. W czasach młodości pisarz był świadkiem rewolucji rosyjskiej – po zakończeniu I wojny światowej Witkiewicz wyjechał do Petersburga i wstąpił do armii carskiej. Był świadkiem wydarzeń rozgrywających się podczas rewolucji... Więcej »
-
Szewcy – bohaterowie
Sajetan Tempe - człowiek pracy, majster nie potrafi oddać się nudzie. Nie chce władzy dla siebie, ale czuje potrzebę zmian. Uważa, że władza to banda złodziei, wydaje się być pogodzony ze swoim statusem społecznym. Więcej »
-
Szewcy jako dramat awangadowy
„Szewcy” to bez wątpienia jeden z najlepszych dramatów Witkacego, który jednocześnie stanowi przykład nowatorskiego dramatu awangardowego zwiastującego późniejszy teatr Ionesco i Becketta. Owo nowatorstwo formalne przejawia się na kilku zasadniczych poziomach tekstu. Więcej »
-
Groteska w Szewcach
„Szewcy” to dramat Witkacego, w którym groteska odgrywa bardzo istotną funkcję. Współtworzy bowiem tajemniczy i katastroficzny nastrój tekstu, ma za zadanie wstrząsnąć odbiorcą, a także pokazać absurd totalitarnego świata przyszłości. Groteskowość „Szewców”... Więcej »