Caspar David Friedrich - biografia i dzieła - strona 3

a, jak w słynnym dziele „Wędrowiec przed morzem mgły”. Ponadto często pojawia się tu motyw otwartej bramy prowadzącej na cmentarz lub do małego kościółka, parku lub ogrodu. Cechą rozpoznawczą Friedricha jest z pewnością specyficzne przedstawianie ludzkich postaci. Najczęściej są to osoby odwrócone tyłem do odbiorcy. Człowiek jest tu nie tylko zespolony z naturą, ale również z historią – ważną rolę pełnią gotyckie ruiny, sarkofagi, nagrobki stanowiące rekwizyty przeszłości.

Swoistym znakiem rozpoznawczym tego malarstwa jest też kompozycja obrazu. Jak zaznacza Mieczysław Porębski, mamy tu do czynienia z hiperbolą (projektowaniem przestrzeni na zasadzie krzywizny – zarówno chmur, morza, jak i ziemi czy gór) oraz z parabolą (czyli takim planowaniem całości, w którym główny motyw zostaje wyniesiony ku górze). Kolorystyka obrazów Friedricha jest najczęściej niezwykle czysta i współtworzy wrażenie lekkości. Szczególnie interesują malarza zjawiska świetlne takie, jak zorza wieczorna, tęcza czy poranna mgła.

Polecamy również:

 • Opactwo w dąbrowie - opis, interpretacja i analiza obrazu

  Obraz Caspara Davida Friedricha pt.: „Opactwo w dąbrowie” przedstawia tajemniczą procesję mnichów zmierzających w kierunku ruin gotyckiej świątyni. Pozostałości kościoła znajdują się na tle ciemnej, ponurej scenerii. Widać tu wysokie, bezlistne dęby i stare chrześcijańskie nagrobki. Więcej »

 • Wędrowiec przed morzem mgły - opis, interpretacja i analiza obrazu

  „Wędrowiec przed morzem mgły” to jeden z najbardziej znanych obrazów Caspara Davida Friedricha, który stał się swoistym znakiem rozpoznawczym malarstwa okresu romantyzmu. Płótno przedstawia postać mężczyzny odwróconego plecami do widza. Wędrowiec stoi na wysokiej skale i... Więcej »

 • Kobieta w oknie - opis, interpretacja i analiza obrazu

  Obraz Caspara Davida Friedricha, jak sam tytuł wskazuje, przedstawia kobietę stojącą w oknie domu. Perspektywa patrzenia odbiorcy została ustawiona za plecami postaci. Widz może obserwować scenę niejako od wewnątrz, ogląda bowiem elementy wystroju: ściany, podłogę, wielkie okiennice. Wszystkie te rzeczy wywierają... Więcej »

 • Dwaj mężczyźni obserwujący księżyc - opis, interpretacja i analiza obrazu

  Obraz przedstawia dwie postaci mężczyzn wpatrujących się w księżyc na horyzoncie. Krajobraz wywiera na odbiorcy posępne wrażenie. Sceneria dzieła to skaliste pustkowie, na którego tle rysują się ponure konary i korzenie starych drzew. Jedno z nich jest na wpół wyrwane z podłoża i chyli się ku... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 1 =
nzsa
2020-04-06 08:33:44
czy był na wojnie
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58