Caspar David Friedrich - biografia i dzieła - strona 2

lubił górskie pejzaże. Góry nieustannie pojawiały się w jego obrazach, jednak nigdy nie odwiedził Alp. Malarz zmarł w 1840 r. po kilkuletniej chorobie.


Charakterystyka twórczości

Specyfikę twórczości Friedricha najlepiej oddaje jego własne zdanie: „Obrazu nie da się wynaleźć, trzeba go doznać”.  Malarstwo to jest naznaczone szczególną emocjonalnością i mistycyzmem. Przyroda, która najczęściej pojawia się u Friedricha, ma znaczenie symboliczne. Stanowi okazję do głębokiej kontemplacji. Mamy tu do czynienia z pejzażami niesłychanie subiektywnymi i nastrojowymi, nasyconymi szczególną melancholią i nostalgią.

Twórczość Friedricha koncentruje się wokół kilku stałych motywów, takich jak góry, morze, las, grób czy ruina. Każdy z tych elementów ma wymiar wybitnie alegoryczny. Morze na przykład obecne jest u Friedricha w różnych odsłonach, czasem jest to spokojny pejzaż przywodzący na myśl bezmiar przestrzeni kontemplacji, czasem zaś groźny żywioł, który staje się przyczyną katastrofy statku zderzającego się z górą lodową, jak w dziele „Nadzieja”. Obrazy te pobudzają zatem do refleksji nad przemijaniem, nieskończonością, metafizyką.

Szczególnego znaczenia nabiera w tej twórczości mgła

Polecamy również:

 • Opactwo w dąbrowie - opis, interpretacja i analiza obrazu

  Obraz Caspara Davida Friedricha pt.: „Opactwo w dąbrowie” przedstawia tajemniczą procesję mnichów zmierzających w kierunku ruin gotyckiej świątyni. Pozostałości kościoła znajdują się na tle ciemnej, ponurej scenerii. Widać tu wysokie, bezlistne dęby i stare chrześcijańskie nagrobki. Więcej »

 • Wędrowiec przed morzem mgły - opis, interpretacja i analiza obrazu

  „Wędrowiec przed morzem mgły” to jeden z najbardziej znanych obrazów Caspara Davida Friedricha, który stał się swoistym znakiem rozpoznawczym malarstwa okresu romantyzmu. Płótno przedstawia postać mężczyzny odwróconego plecami do widza. Wędrowiec stoi na wysokiej skale i... Więcej »

 • Kobieta w oknie - opis, interpretacja i analiza obrazu

  Obraz Caspara Davida Friedricha, jak sam tytuł wskazuje, przedstawia kobietę stojącą w oknie domu. Perspektywa patrzenia odbiorcy została ustawiona za plecami postaci. Widz może obserwować scenę niejako od wewnątrz, ogląda bowiem elementy wystroju: ściany, podłogę, wielkie okiennice. Wszystkie te rzeczy wywierają... Więcej »

 • Dwaj mężczyźni obserwujący księżyc - opis, interpretacja i analiza obrazu

  Obraz przedstawia dwie postaci mężczyzn wpatrujących się w księżyc na horyzoncie. Krajobraz wywiera na odbiorcy posępne wrażenie. Sceneria dzieła to skaliste pustkowie, na którego tle rysują się ponure konary i korzenie starych drzew. Jedno z nich jest na wpół wyrwane z podłoża i chyli się ku... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 1 =
nzsa
2020-04-06 08:33:44
czy był na wojnie
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58