Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii - strona 3

o

Syn Zeusa i Latony, brat Artemidy. Piękny bóg poezji, muzyki, twórczości, światła, opiekun dziewięciu Muz (boginki odpowiedzialne za różne dziedziny sztuki). Apollo posiada zdolność jasnowidzenia i potrafi udzielać tego daru śmiertelnikom, z tego względu uważa się go za patrona wieszczy i wróżbitów (pod opieką Apollina znajdowały się m.in. słynne Sybille). Atrybutami tego boga są: wawrzynowy wieniec, lira, łuk i kołczan strzał.

Ares/Mars

Syn Zeusa i Hery, greckie bóstwo wojny i walki. Ares to postać okrutna i agresywna, słynąca z licznych zatargów z pomniejszymi bóstwami. Według mitologii jest to bóstwo odpowiedzialne za nauczenie ludzi wojennego rzemiosła. Atrybutami Aresa są:  jego zbroja, miecz, tarcza.

Rzymskie bóstwo wojny utożsamiane z greckim Aresem to Mars. Według mitologii rzymskiej Mars jest ojcem Romulusa i Remusa (bliźniąt wykarmionych przez wilczycę, według legendy – późniejszych założycieli Rzymu).

Artemida/Diana

Córka Zeusa i Latony, bliźniacza siostra Apollina. Bogini lasów, przyrody, polowania przedstawiana jako młoda kobieta z diademem na czole, ubrana w lekką suknię, trzymająca łuk i otoczona gromadą psów łowczych. Waleczna i gwałtowna potrafi dokonać okrutnej zemsty

Polecamy również:

 • Mitologia Parandowskiego - opracowanie

  Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »

 • Mit - definicja, podział, funkcje mitów

  Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »

 • Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej

  Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »

 • Toposy, archetypy i motywy mitologiczne

  Topos - nazwa pochodzi od greckiego topos koinos = wspólne miejsce. Stały, powtarzający się motyw literacki lub obraz, funkcjonujący w obrębie danej kultury. Zbiór toposów określa się mianem „topiki”. Ważnymi źródłami toposów są mitologie świata i Biblia. Więcej »

 • Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie

  Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 2 =
Kro
2018-11-21 14:19:55
Nieprzydatne
Ostatnio komentowane
hf
mmmichal • 2021-04-11 18:02:47
lol
epickitim • 2021-04-11 15:27:03
hahaha
haha • 2021-04-10 18:34:49
pozdrawiam 7 b
radek skora • 2021-04-10 11:33:47
nwm
xd • 2021-04-10 11:29:34