o
Syn Zeusa i Latony, brat Artemidy. Piękny bóg poezji, muzyki, twórczości, światła, opiekun dziewięciu Muz (boginki odpowiedzialne za różne dziedziny sztuki). Apollo posiada zdolność jasnowidzenia i potrafi udzielać tego daru śmiertelnikom, z tego względu uważa się go za patrona wieszczy i wróżbitów (pod opieką Apollina znajdowały się m.in. słynne Sybille). Atrybutami tego boga są: wawrzynowy wieniec, lira, łuk i kołczan strzał.
Ares/Mars
Syn Zeusa i Hery, greckie bóstwo wojny i walki. Ares to postać okrutna i agresywna, słynąca z licznych zatargów z pomniejszymi bóstwami. Według mitologii jest to bóstwo odpowiedzialne za nauczenie ludzi wojennego rzemiosła. Atrybutami Aresa są: jego zbroja, miecz, tarcza.
Rzymskie bóstwo wojny utożsamiane z greckim Aresem to Mars. Według mitologii rzymskiej Mars jest ojcem Romulusa i Remusa (bliźniąt wykarmionych przez wilczycę, według legendy – późniejszych założycieli Rzymu).
Artemida/Diana
Córka Zeusa i Latony, bliźniacza siostra Apollina. Bogini lasów, przyrody, polowania przedstawiana jako młoda kobieta z diademem na czole, ubrana w lekką suknię, trzymająca łuk i otoczona gromadą psów łowczych. Waleczna i gwałtowna potrafi dokonać okrutnej zemsty
Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii - strona 3
Polecamy również:
-
Mitologia Parandowskiego - opracowanie
Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »
-
Mit - definicja, podział, funkcje mitów
Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »
-
Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej
Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »
-
Toposy, archetypy i motywy mitologiczne
Topos - nazwa pochodzi od greckiego topos koinos = wspólne miejsce. Stały, powtarzający się motyw literacki lub obraz, funkcjonujący w obrębie danej kultury. Zbiór toposów określa się mianem „topiki”. Ważnymi źródłami toposów są mitologie świata i Biblia. Więcej »
-
Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie
Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »