Wielki kryzys gospodarczy (1929) na świecie - przebieg

29 września 1929 roku na nowojorskiej giełdzie pękła „bańska spekulacyjna”, powodując gwałtowny spadek wartości akcji i papierów wartościowych. Wydarzenie to, zwane „czarnym czwartkiem”, zaowocowało załamaniem się z dnia na dzień szeregu banków i firm, jak również utratą przez tysiące ludzi oszczędności całego życia. Wkrótce potem do podobnych wydarzeń, na zasadzie efektu domina, doszło na rynkach europejskich i azjatyckich. Cały świat pogrążył się w kryzysie.

W wyniku katastrofalnej sytuacji finansowej doszło do powstania zjawiska „nożyc cenowych” - spadła znacznie cena wielu surowców i ich pochodnych, przy jednoczesnym wzroście cen produkcji. Kolejne zakłady handlowe i przemysłowe plajtowały, zwalniając tysiące pracowników, którzy z kolei wywoływali niepokój i destabilizację, organizując różnego rodzaju strajki i protesty. Ludzie w panice wypłacali z banków swoje oszczędności, doprowadzając tym samym do kolejnych, jeszcze większych upadłości.

 Krach szczególnie odczuły państwa rolnicze, jak na przykład Polska, czy też dopiero wychodzące z wcześniejszych kryzysów, jak Niemcy. Szczególnie tragiczna stała się sytuacja na wsi, gdzie chłopi zostali praktycznie pozbawieni środków do życia. Jedynym państwem, które zostało w większej mierze pominięte przez kryzys, był Związek Radziecki, który wzbogacił się na eksporcie zboża i surowców w tym czasie. Jednakże zbiegło się to w czasie wraz z narastającą kolektywizacją rolnictwa w ZSRR, jak również klęską głodu i nieurodzaju na Ukrainie. ZSRR znalazł się w równie ciężkiej sytuacji, mimo to ciągle podtrzymywał wysoki eksport, ze względów prestiżowych, głodząc tym samym swoich obywateli.

W wielu państwach doszło do upadku rządów i zmian na stanowiskach kierowniczych, w innych (np. Niemcy), do głosu doszli demagodzy społeczni, głoszący hasła uratowania narodu od kryzysu. Ostatecznie to dopiero akcje prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta i jego polityka „Nowego Ładu” z roku 1934 zatrzymała kryzys, jednak jego echa odbijały się w gospodarce aż do 1939 roku.

Polecamy również:

  • Polityka Nowego Ładu (New Deal) w USA - na czym polegała, założenia, historia

    Rok 1929 przyniósł katastrofalne załamanie się giełd światowych i początek okresu ciężkiego regresu ekonomicznego, odczuwalnego na całym świecie. Okres ten nazywa się zazwyczaj Wielkim Kryzysem światowej gospodarki. W wyniku upadłości szeregu banków i powiązanych z nimi przedsiębiorstw miliony ludzi... Więcej »

  • Skutki wielkiego kryzysu gospodarczego na świecie

    Wielki Kryzys ekonomiczny z lat 1929 – 1933 był szokiem zarówno dla rynku światowego, jak również szeroko rozumianego społeczeństwa. Nikt, poza pewnymi grupami ekonomistów, nie spodziewał się przecież, że „boom” gospodarczy, powstały po zakończeniu I wojny światowej, może... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26