Podczas formowania się demokracji ateńskiej, początkowo dominującą siłę w polis stanowiła arystokracja. Jej rządy doprowadziły część społeczeństwa do wielkich zadłużeń, za które następnie sprzedawano ich w niewole. Pierwszą osobą która wprowadzała reformy w Atenach, mające na celu zażegnie niezadowolenia społecznego, był jeden z archontów (jeden z dziewięciu najwyższych urzędników w Atenach) – Drakon. Jednak prawo nazywane od jego imienia drakońskim, nie rozwiązało problemów ateńczyków, którzy polecili Solonowi ułożenie nowego prawa. Pomimo, iż dzięki reformą Solona, zniwelowano długi oraz odkupiono sprzedanych w niewole ateńczyków, niezadowolenie społeczne pozostawało niezmienne. Po Solonie, któremu nie udało się ostatecznie osiągnąć równowagi w państwie, władze przejął Pizystrat.
Pizystrat – Pochodzenie
Pizystrat urodził się w Atenach ok. 610 roku p.n.e.. Dynastia Pizystratydów do której należał wraz ze swoimi synami - Hipparchos i Hippiasz, rządziła w Atenach około 35 lat (do roku 510 p.n.e.). Ich panowanie określa się jako rządy tyranów.
Pizystrat był synem Hipokratesa, krewnym Solona (ze strony matki), jego rządy w Atenach datuje się na 561 – 527 r. p.n.e.. Czas jego panowania określa się rządami tyrana, ze względu na charakter władzy jaką posiadał – jego władza zbliżona była do królewskiej, pełnił również funkcje najwyższego kapłana w ateńskim polis.
Pizystrat przejął władze głównie dzięki najuboższej części społeczeństwa ateńskiego, w szczególności diakroi (małorolnych górali). Przejęcie władzy miało się odbyć, oprócz poparcia ludu również za sprawą armii najemników. Inne wersja wydarzeń podaje, że Pizystrat miał upozorować zamach na własne życie, po którym przyznano mu osobistą gwardie, którą wykorzystał do przejęcia władzy.
Pizystrat – Reformy
Tyran przedstawiał się jako obrońca ludu w walce z oligarchią – arystokracją. Zabrał arystokratom ziemię, którą następnie oddał ubogim rolnikom. Dla polepszenia ich sytuacji dodatkowo wprowadził pożyczki państwowe oraz ulgi podatkowe. W swych reformach Pizystrat dążył do centralizacji państwowej – ustanowił stałą armie oraz wprowadził na terenie całego państwa podatek dochodowy. Okres jego rządów określa się często jako „złoty wiek”.
Pizystrat w swoich działaniach popierał rozwój kultury oraz sztuki – jawił się jako mecenas sztuk pięknych. W trakcie jego rządów zostały po raz pierwszy zebrane i spisane Iliada i Odyseja oraz w Atenach powstał w tym czasie dramat grecki.
Z jego rozkazu zbudowano nowe wodociągi w Atenach oraz wzniesiono liczne świątynię Ateny na Akropoli, Dionizosa, a w Eleusis świątynię Demeter. Oprócz tego, za jego czasów wprowadzono dwa nowe święta państwowe – Wielkie Dionizje oraz Panatenaje, obchodzone ku czci Ateny.
Ustrój wprowadzony, przez Pizystrata nie utrwalił się jednak w Atenach. Głównie z powodu ludu, który domagał się rozszerzenia posiadanych praw oraz wprowadzenia równości wobec prawa. Po jego śmierci w roku 527 p.n.e., rządy przejął jego syn Hipparchos, który po interwencji ze strony Sparty musiał opuścić Ateny.