Perykles - kim był? Biografia, dokonania, reformy Peryklesa

Perykles – Pochodzenie

Perykles (gr. Περικλῆς Perikles – otoczony chwałą), urodził w około roku 495 p.n.e., w starożytnych Atenach. Był synem Ksantipposa, ze strony matki Agaristy wywodził się z rodu Alkmeonidów. Perykles był pierwszym demagogiem (gr. demagogos – prowadzący lud) ateńskim – profesja, która utworzyła się na drodze wprowadzanej demokracji w Atenach. Żaden inny polityk nie zdobył podobnej pozycji w państwie. Perykles był wybierany corocznie na stanowisko stratega czyli dowódcy wojskowego mającego jednocześnie wpływ na politykę Aten. Otaczał opieką filozofów i artystów, wraz ze swoją żoną Aspazją, popierał rozwój nauki i sztuki, doprowadzając Ateny do najwyższego stopnia rozwoju gospodarczego i kulturalnego. W kwestiach związanych ze sztuką, postać samego władcy była zawsze przedstawiana w hełmie na głowie. Było to prawdopodobnie zdeformowaną czaszką Peryklesa, którego przeciwnicy nazywali – „Cebulo - głowy”.

Perykles – Budownictwo

Ateny w starożytności nazywane były miastem Peryklesa, którego spuściznę miało stanowić przebudowa i upiększenie miasta. Z jego inicjatywy zbudowano pierwszą tak zaawansowaną w świecie starożytnej Grecji fortyfikację miasta oraz rozbudowano sieć kanałów miejskich, dostarczających świeżą wodę. Za czasów rządów Peryklesa, zbudowano również nową siedzibę rady 500 – set.

Perykles w celu zbudowania swojej wizji Aten, potrzebował funduszy. Zdobył je przywłaszczając je sobie z funduszu miast – państw, które należały do Ateńskiego Związku Morskiego (sojusz Aten z państwami leżącymi na wyspach Morza Egejskiego). Tak rozpoczęła się budowa jednej z najsłynniejszych budowli starożytnej Grecji – Partenonu, świątyni ku czci bogini Ateny. Rozbudował również Pireus – najważniejszy port starożytnych Aten, doprowadzając do przewagi handlowej Aten na Morzu Egejskim. Za czasów rządów Peryklesa, Ateny posiadały najsilniejszą flotę morską w całym antyczny świecie.

Perykles – Reformy

Reformy Peryklesa zakończyły trwające ponad pół wieku procesy kształtowania się systemu demokratycznego w Atenach, i chociaż podlegał on później wielu zmianą, to w najpełniejszej formie realizowany był drugiej połowie V w. p.n.e., za rządów swego faktycznego twórcy. W trakcie kształtowania się demokracji ateńskiej, Perykles ułatwił zdobywanie urzędów niższym klasom społecznym – wprowadzając odpłatność za urzędy oraz zezwolił na obejmowanie urzędu archonta (najwyższy urzędnik) obywatelom z trzeciej klasy społecznej (wg podziału na 4 klasy społeczne wprowadzonego przez Solona – podział pod względem posiadanego majątku). Jako pierwszy w historii ateńskiego polis, za zasługi położone dla państwa, od czasów jego rządów nadawano obywatelstwo ateńskie także zasłużonemu cudzoziemcowi.

Polecamy również:

 • Demokracja ateńska - definicja, na czym polegała, cechy, funkcjonowanie

  Demokracja Ateńska była formą ustroju państwowego, którego początki związane są z reformami władcy, za rządów którego Ateny osiągnęły jeden z najświetniejszych okresów swojej historii – Peryklesa (ok. 500 – 429 r. p.n.e.). Demokracja Ateńska osiągnęła swoją pełnię w V w.... Więcej »

 • Organy władzy i urzędy w Atenach

  W VIII wieku Ateny, jedno z potężniejszych greckich polis (miast – państw), przeżywały nie spotykany do tej pory rozkwit we wszystkich dziedzinach życia. Jedną z przyczyn była charakterystyczna struktura społeczna, gdzie podstawą jego funkcjonowania był ustrój polityczny oparty na władzy sprawowanej... Więcej »

 • Drakon - kim był, reformy. Drakońskie prawa - znaczenie, pochodzenie

  Drakon pochodził prawdopodobnie z jednego z najstarszych rodów szlacheckich. W roku 621 p.n.e., został wybrany na jednego z dziesięciu archontów – najwyżsi urzędnicy w starożytnych Atenach. W tym samym roku polecono mu spisanie prawa zwyczajowego oraz uregulowanie porządku prawnego polis. Więcej »

 • Pizystrat - kim był, reformy, tyrania

  Podczas formowania się demokracji ateńskiej, początkowo dominującą siłę w polis stanowiła arystokracja. Jej rządy doprowadziły część społeczeństwa do wielkich zadłużeń, za które następnie sprzedawano ich w niewole. Pierwszą osobą która wprowadzała reformy w Atenach, mające na celu zażegnie... Więcej »

 • Klejstenes - kim był, reformy, historia

  Pierwszymi zmianami na drodze do formowania się demokracji ateńskiej, wprowadził Solon wraz ze swoimi reformami. Podzielił społeczeństwo na cztery klasy, do której przynależało się pod względem majątku oraz utworzył tzw. rade czterystu – najwyższy ówczesny organ władzy starożytnych Aten. Pomimo... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 5 =
valentaspiokendere
2015-11-18 16:50:22
powiedzmy, że może być troche niejasne, ale nawet dobre. przedstawilabym wiecej argumentów o jego świetności i dokonaniach. musicie jeszcze dużo poćwiczyc zanim zabierzecie sie za pisanie wypracowań ! :D he,he.....
Ostatnio komentowane
wow
lika • 2021-12-05 17:24:11
Pewien błąd się wkradł. "W 1912 r. Byron wygłosił w Izbie Lordów przemówienie" sta...
Ruda • 2021-12-05 16:35:07
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37