Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Demokracja ateńska - wady i zalety

Ostatnio komentowane
kjmol;potgyhuijhnukmlo.,lkmjyghtkojlipu
yhgtuijikju • 2019-05-22 09:03:16
jd
jd • 2019-05-21 20:57:57
jest git
siemaneczko • 2019-05-21 18:36:35
pomaga polecam
ggggooo • 2019-05-21 15:34:04
Dziękuję za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
StelaMarisjoł • 2019-05-21 15:33:29
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Demokracja praktykowana w Starożytnych Atenach w V i IV w. p.n.e., jest uznawana przez niektórych do dziś za najdoskonalszą formę demokracji w historii świata. Największe zasługi w formowaniu się ustroju, przypisuje się Klejstenesowi i jego reformom – zmienił oligarchie (rządy kilku) w demokracje (rządy ludu).

Demokracja Ateńska – Pojęcie Obywatela

W celu zrozumienia poszczególnych wad oraz zalet demokracji Ateńskiej należy wiedzieć co dla ateńczyków oznaczało słowo – obywatel. Pełnoprawnymi obywatelami Aten byli mężczyźni (ukończone 20 lat), których ojciec i matka byli obywatelami Aten. Tylko oni posiadali prawa wyborcze i mogli uczestniczyć w życiu politycznym polis. Ludzie zamieszkujący ateńskie miasto – państwo nawet przez kilkanaście lat, nie mogli zostać obywatelami.

Demokracja Ateńska – Zalety

Jako największą zaletę demokracji ateńskiej, zazwyczaj wymienia się prawo wszystkich obywateli do brania czynnego udziału w sprawach związanych z funkcjonowaniem ich polis. Zgromadzenie wszystkich obywateli ateńskich nazywa się Eklezją. Stanowiła ona forum wszystkich obywateli, na którym zapadały decyzje dotyczące zmian w ateńskim polis. W okresie reform Klejstenesa powstaje ponadto

Polecamy również:

 • Demokracja ateńska - definicja, na czym polegała, cechy, funkcjonowanie

  Demokracja Ateńska była formą ustroju państwowego, którego początki związane są z reformami władcy, za rządów którego Ateny osiągnęły jeden z najświetniejszych okresów swojej historii – Peryklesa (ok. 500 – 429 r. p.n.e.). Demokracja Ateńska osiągnęła swoją pełnię w V w.... Więcej »

 • Organy władzy i urzędy w Atenach

  W VIII wieku Ateny, jedno z potężniejszych greckich polis (miast – państw), przeżywały nie spotykany do tej pory rozkwit we wszystkich dziedzinach życia. Jedną z przyczyn była charakterystyczna struktura społeczna, gdzie podstawą jego funkcjonowania był ustrój polityczny oparty na władzy sprawowanej... Więcej »

 • Perykles - kim był? Biografia, dokonania, reformy Peryklesa

  Perykles (gr. Περικλῆς Perikles – otoczony chwałą), urodził w około roku 495 p.n.e., w starożytnych Atenach. Był synem Ksantipposa, ze strony matki Agaristy wywodził się z rodu Alkmeonidów.  Więcej »

 • Drakon - kim był, reformy. Drakońskie prawa - znaczenie, pochodzenie

  Drakon pochodził prawdopodobnie z jednego z najstarszych rodów szlacheckich. W roku 621 p.n.e., został wybrany na jednego z dziesięciu archontów – najwyżsi urzędnicy w starożytnych Atenach. W tym samym roku polecono mu spisanie prawa zwyczajowego oraz uregulowanie porządku prawnego polis. Więcej »

 • Pizystrat - kim był, reformy, tyrania

  Podczas formowania się demokracji ateńskiej, początkowo dominującą siłę w polis stanowiła arystokracja. Jej rządy doprowadziły część społeczeństwa do wielkich zadłużeń, za które następnie sprzedawano ich w niewole. Pierwszą osobą która wprowadzała reformy w Atenach, mające na celu zażegnie... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =