Na początku jesieni 1918 roku praktycznie wszystkie polskie stronnictwa polityczne zdawały sobie sprawę ze zbliżającego się wielkimi krokami załamania Państw Centralnych i związanego z tym końca wojny. Klęska Niemiec i Austro – Węgier była tym, na co czekały organizacje niepodległościowe – szansą na ogłoszenie formalnej niepodległości dzięki klęsce zaborców. Stąd też trwające już w październiku gorączkowe przygotowania do uformowania nowych ośrodków władzy w Polsce.
Stosunkowo silną pozycję w Królestwie Polskim posiadała Rada Regencyjna, organ administracyjny utworzony przez siły niemieckie, mający rządzić aż do wybrania władcy. Rada Regencyjna rozpoczęła przygotowania do ewentualnego przejęcia władzy już w początkach roku 1918 i w listopadzie posiadała już zaczątki wojska, całkiem sprawnie działającą administrację i apart państwowy, później wykorzystany przy odbudowie państwa. Formalnie Rada Regencyjna ogłosiła swoją niezależność i niepodległość już 7.10.1918 roku.
Gdy na przełomie października i listopada zaczęły rozpadać się Austro – Węgry inny silny ośrodek władzy powstał w Krakowie, gdzie od 31.10.1918 sprawowała ją Polska Komisja Likwidacyjna. Miała ona za zadanie pokojowe ułożenie stosunków z garnizonem i administracją austriacką, jak również przejęcie ich majątków i zapasów. Z czasem PKK stało się oddzielnym rządem lokalnym.
W Lublinie z kolei doszło do sformowania 6.11.1918 roku tymczasowego rządu socjalistycznego, z Ignacym Daszyńskim na czele. Zdążył on wydać nawet manifest, zapowiadający w nowej Polsce szerokie reformy polityczno – gospodarcze w duchu postulatów socjalistycznych i chłopskich.
Nie można też zapominać o roli, jaką odgrywał szereg komitetów lokalnych i rad narodowo – robotniczych, tworzonych oddolnie na terenie całego kraju. Większość z nich miała zasięg lokalny i w zasadzie stawiała sobie za cel przygotowanie do przejęcia władzy przez siły centralne.
Wszystkie te ośrodki działały początkowo w dużym rozproszeniu i osamotnieniu, nie było bowiem nawet pewne, który z nich ostatecznie stanie się oficjalnym rządem polskim. Potrzebowano wtedy człowieka, który potrafiłby zjednoczyć wszystkie inicjatywy w jedno i wykorzystać ich osiągnięcia. Okazał się być nim Józef Piłsudski, wypuszczony 10.11.1918 roku z twierdzy w Magdeburgu. Następnego dnia przybył on do Warszawy, gdzie Rada Regencyjna postanowiła mu się podporządkować i oddać mu władzę w państwie. Wkrótce kolejne ośrodki władzy przyłączały się do tego apelu i uznawały autorytet Piłsudskiego. Do grudnia 1918 roku stworzono podstawy pod przyszłą administrację polską. 17.11.1918 roku powołano rząd Jędrzeja Moraczewskiego, otwierając tym samym historię polskiego parlamentaryzmu.
Pierwsze ośrodki władzy polskiej pod koniec I wojny światowej
Polecamy również:
-
Rola Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości przez Polskę
Jozef Piłsudski jest dziś uważany za jednego z najbardziej znaczących, a przy okazji najbardziej kontrowersyjnych z polskich polityków w historii. Wiąże się to głównie z różną oceną jego działań podczas I wojny światowej, jak również po przejęciu przez niego władzy w wyniku zamachu... Więcej »
-
Tadeusz Rozwadowski - biografia
Tadeusz Jordan Rozwadowski herb Trąby był genialnym dowódcą wojskowym z trudnych lat walki o niepodległość Polski i formowania się młodego państwa. Oprócz talentów wojskowych, strategii i taktyki wojskowej, był twórcą i konstruktorem wojskowych wynalazków, a także społecznikiem... Więcej »
Zobacz również
Losowe zadania
Komentarze (3)
Majka
2021-05-04 09:19:49
w niczym to nie pomogło nie polecam z całego serca :)
DJ
2019-05-05 10:54:04
SUPER
Klaudia
2018-04-26 13:04:36
Dziękuje