Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Obywatel w systemie totalitarnym i autorytarnym - strona 2

czy też „czystego aryjczyka”, cel państwa totalitarnego pozostawał właściwie ten sam – utworzenie społeczeństwa ludzi ślepo posłusznych władzy i święcie wierzących w oficjalne ideały państwa. Wszelki opór był uważany za coś nie do zaakceptowania.

Inaczej sprawa wyglądała w systemach autorytarnych. Jak sama nazwa wskazuje, opierały się one na autorytecie i charyzmie konkretnego człowieka, przywódcy państwa. Aparat państwowy nie zmuszał obywatela do bezinteresownego poddawania się ideałom politycznym. Wręcz przeciwnie, opozycja wewnętrzna była tolerowana, dopóki nie stanowiła realnego zagrożenia dla władzy. Kluczowym elementem, jakiego wymagał ustrój autorytarny jest podporządkowanie się decyzjom wodza i niepodkopywanie jego autorytetu. Kwestie ideologiczne, nawet jeśli istniały, były zazwyczaj traktowane drugorzędnie. Innymi słowy, podstawową różnicą pomiędzy totalitaryzmem a autorytaryzmem było pozostawienie obywatelom możliwości wolnego myślenia i dokonywania wyboru, nawet jeżeli w stopniu mocno ograniczonym przez władzę. O ile systemy autorytarne również używały aparatu bezpieczeństwa i „policji politycznej” do tłumienia ewentualnych „nieprawomyślnych” wystąpień i spisków, nigdy jednak nie wymagały całkowitego zatracenia się w idei i kompletnego posłuszeństwa, jak miało to miejsce w totalitaryzmie.

Zobacz również

  • Faszyzm, nazizm, komunizm - porównanie (różnice, podobieństwa)

    Systemy totalitarne stanowily nową, ponurą jakość w historii politycznej Europy po I wojnie światowej. Kolejno powstający system komunistyczny (na terenie Rosji), faszystowski (Włochy) i wreszcie nazistowski (Niemcy) wykorzystywały do przejęcia wladzy chaos panujący po I wojnie światowej, niezadowolenie społeczne z jej wyników, k...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04