II Rzeczpospolita od początku swojego istnienia borykała się z problemem słabości własnego przemysłu, właściwie nie rozbudowywanego przez zaborców rosyjskiego i austriackiego. Polska międzywojenna była państwem głównie rolniczym, niestety mocno zacofanym w stosunku do krajów zachodnich, a przez to dosyć biednym. Nie znaczy to oczywiście, że władze polskie chciały się pogodzić z tym stanem rzeczy. Wręcz przeciwnie. Od roku 1936 rząd polski, z wicepremierem Eugeniuszem Kwiatowskim na czele, rozpoczął realizację nowego projektu rozbudowy kraju, znanego jako Plan Czteroletni. Jednym z jego głównych założeń było utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP).
Głównymi inicjatorami budowy COP – u byli, oprócz Kwiatkowskiego, bracia Paweł i Władysław Kosieradzcy. Miejsce lokalizacji COP – u zostało wybrane pod względem obronności kraju – znajdowało się w samym jego terytorium, w rejonie osłoniętym od południa przez Karpaty, w założeniu, że w razie inwazji Niemiec czy ZSRR będzie to ostatni rejon, do jakiego będą mogły dotrzeć wrogie wojska (nie uwzględniano wtedy możliwości ataku od południa). Większość produkcji COP koncentrowała się w rejonie pomiędzy miastami – Kielce Radom, Sieradz, Lublin, Sandomierz. Były to rejony gęsto zaludnione, posiadające odpowiednią ilość siły roboczej i podatne na modernizację. COP został podzielony na trzy mniejsze rejony – surowcowy, aprowizacyjny i przetwórczy, odpowiednio oznaczane A, B i C.
Budowa COP rozpoczęła się od roku 1936, jej ukończenie i osiągnięcie pełnej mocy przerobowej planowano na rok 1940 - 1941. Większość fabryk COP – u była powiązana z przemysłem ciężkim, inwestycji w tym rejonie dokonywało również wojsko, licząc że będzie to doskonała baza produkcyjna dla planowanej modernizacji armii. Stąd też szybkie, niemalże błyskawiczne tempo rozbudowy. Szczególnie na rozbudowie zyskały takie miasta jak Stalowa Wola (stając się wielkim ośrodkiem przemysłowym), Lublin, Rzeszów i Mielec (produkcja zbrojeniowa).
Niestety, ambitne plany rozbudowy nie zostały zakończone z powodu wybuchu II wojny światowej. Po roku 1939 fabryki COP – u zostały wykorzystane przez Niemców do ich własnej produkcji i wytwarzały uzbrojenie i wyposażenie na potrzeby Wehrmachtu. Ślady inwestycji można jednak dostrzec do dzisiaj, zarówno w infrastrukturze lokalnej, jak i tradycjach produkcji w poszczególnych miastach objętych przez COP.
Centralny Okręg Przemysłowy - przyczyny powstania, charakterystyka, gałęzie przemysłu
Polecamy również:
-
II Rzeczpospolita jako państwo wielonarodowe - Mniejszości narodowe w II RP
Granice II Rzeczpospolitej były wynikiem kilkuletnich, nierzadko zbrojnych konfliktów z sąsiadami, przede wszystkim zaś z Ukrainą, Niemcami i Rosją radziecką. W wyniku walk doszło do fiaska koncepcji federacyjnej państwa polskiego (która widziała przyszłą Polskę jako element silnego sojuszu państw na... Więcej »
-
Bilans II Rzeczypospolitej. Osiągnięcia II RP (gospodarcze, społeczne, kulturalne, naukowe i in.)
II Rzeczpospolita była państwem o bardzo krótkim żywocie, istniejąc jedynie pomiędzy 1918 a 1939 rokiem. Należy przy tym też pamiętać, że pierwsze lata istnienia odrodzonego kraju wypełnione były konfliktami i gwałtownymi zmianami granic państwowych, co nie sprzyjało budowie państwowości. Odliczając... Więcej »
-
Polityka zagraniczna II RP (1918-1939)
II Rzeczpospolita już od pierwszych lat swojego istnienia znajdowała się w wysoce niekorzystnej sytuacji pod względem położenia geograficznego. Państwo polskie, ciągle przecież dopiero w stanie odbudowy i scalania po wieku zaborów, leżało pomiędzy Niemcami i Związkiem Radzieckim, z których oba te... Więcej »
-
Prezydenci i premierzy II RP - chronologicznie
Okres międzywojenny był w dużej mierze niespokojną i pełną napięć erą na polskiej scenie politycznej, niewątpliwie wynikających w dużej mierze ze stosunkowo młodego stażu polskiego parlamentaryzmu. Więcej »
-
Sanacja po śmierci Józefa Piłsudskiego. Rządy Mościckiego i Rydza-Śmigłego
Śmierć marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 roku poważnie wstrząsnęła obozem sanacyjnym. Wielu historyków określa okres, który po niej nastąpił „dyktaturą bez dyktatora”. Istotnie bowiem, po śmierci Marszałka nie było w obozie jego zwolenników osobowości tak wielkiego pokroju... Więcej »