Akcja Burza - na czym polegała, przebieg, skutki - Historia

Wiosną 1944 roku sytuacja na froncie wschodnim II wojny światowej wskazywała, że Niemcy znajdują się w głębokiej defensywie i przegrywają wojnę. Kwestią czasu zdawał się moment, kiedy Armia Czerwona ruszy do kolejnej ofensywy i wypchnie przeciwnika z okupowanego terytorium. Doskonale wiedziało o tym kierownictwo Armii Krajowej, które jednak w związku z tym faktem borykało się z istotnym problemem. ZSRR traktowane było bardziej jako sojusznik z konieczności, niż z wyboru, a stosunki pomiędzy państwem podziemnym a Moskwą nie należały do najcieplejszych, zwłaszcza po zerwaniu stosunków z rządem emigracyjnym przez ZSRR w roku 1943. Pozostało pytanie, jaki stosunek należy przyjąć do wkraczającej Armii Czerwonej?

Sztabowcy AK po dłuższej dyskusji doszli do wniosku, że mimo wszelkich obiekcji należy pomagać Armii Czerwonej w walce i wyzwalaniu polskich terenów. Wskazane było przy tym, by oddziały AK pełniły rolę „gospodarzy” wobec wkraczających Sowietów. Tak narodził się plan akcji „Burza”.

Wedle założeń planu, oddziały AK miały atakować Niemców tuż za linią frontu, ujawniać się jednostkom Armii Czerwonej i wskazywać im dogodne cele, jak również pomagać zbrojnie.

Akcja „Burza” rozpoczęła się latem 1944, wraz z początkami wkraczania Armii Czerwonej na terytorium Kresów. Początkowo wszystko wydawało się iść po myśli AK. Oddziały sowieckie chętnie przyjmowały oferowaną pomoc, AK-owcom udało się m.in. pomóc w walkach o Wilno i Lwów (akcja "Ostra Brama", czyli plan powstania w Wilnie), nawiązywano pierwsze stosunki z armią polską w ZSRR. Już wkrótce jednak okazało się, że rzeczywistość nie była aż tak optymistyczna. W istocie, kiedy tylko front przechodził dalej, radzieckie jednostki przystępowały do rozbrajania oddziałów AK. Akowców traktowano różnie – jednych po rozbrojeniu wysyłano do domu, inni byli aresztowani i wywożeni do ZSRR. Nie brakowało też całych oddziałów siłą wcielanych do 1 Armii Wojska Polskiego.

Generalnie akcja „Burza” stanowiła mocny cios dla AK. Okazało się, że wkraczające oddziały „wyzwolicieli” traktują AK jako kolejnego wroga, w najlepszym zaś wypadku – przeszkodę, jaką należy usunąć w celu wprowadzenia w Polsce nowego ustroju. Niestety, smutne doświadczenia „Burzy” nie przełożyły się na ostrożność w czasie podejmowania decyzji o wybuchu powstania warszawskiego.

Polecamy również:

 • Manifest lipcowy PKWN - historia

  Na przełomie czerwca i lipca Armia Czerwona, po rozbiciu niemieckiej Grupy Armii „Środek”, przesunęła linię frontu daleko na zachód, wkraczając na przedwojenne terytoria Polski. Już wkrótce doszło też do pierwszych, chwilowo przyjaznych, spotkań z przedstawicielami polskiego państwa... Więcej »

 • Przejmowanie władzy przez komunistów w Polsce - etapy, metody

  Mimo zawarcia w roku 1941 układu z rządem Londyńskim (układ Sikorski – Majski) dyktator ZSRR, Józef Stalin już wtedy prawdopodobnie planował całkowite przejęcie kontroli nad powojenną Polską. Nie było to jednak zadanie łatwe, nawet jak dla tego bezwzględnego dyktatora. Polska była formalnie członkiem... Więcej »

 • Armia Ludowa i Bataliony Chłopskie - cele, bitwy, najważniejsze informacje - Historia

  Omawiając kwestię polskiego podziemia zbrojnego w czasie II wojny światowej należy pamiętać, że Armia Krajowa, mimo że największa, nie była jedyną organizacją zbrojną walczącą z okupantem. Podobnie jak polska scena polityczna, również i partyzantka była podzielona na wiele ugrupowań, reprezentujących często... Więcej »

 • Powstanie warszawskie - przyczyny wybuchu, geneza

  Sytuacja na froncie wschodnim w połowie 1944 roku wydawała się wskazywać na to, że długa okupacja terenów polskich ma się ku końcowi. Siły niemieckie zostały właśnie pokonane na terenach ZSRR i zmuszone do odwrotu. III Rzesza była wyczerpana walkami i nie wydawało się już, że może wygrać wojnę. Wyzwolone... Więcej »

 • Armia Krajowa - powstanie, struktura, dowódcy, działalność - Historia

  Armia Krajowa, powstała w 1943 roku po przekształceniu i zreorganizowaniu Związku Walki Zbrojnej, była największą organizacją polskiego podziemia w czasie II wojny światowej. Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 5 + 1 =
Nadal nie wiem czemu tutaj egzystuję
2020-12-15 19:16:13
pomoże
Ale co ja tu robię, powiedz mi
2020-12-15 18:31:42
dzięki ci
RE: Lola B
2019-05-22 11:37:21
Nie ma za co.☺☺☺☺☺☺
Lola B
2017-04-23 11:32:59
Z góry wielkie dzięki teraz mogę przepisać do zeszytu☺☺☺☺☺☺
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43