Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Manifest lipcowy PKWN - historia

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Na przełomie czerwca i lipca Armia Czerwona, po rozbiciu niemieckiej Grupy Armii „Środek”, przesunęła linię frontu daleko na zachód, wkraczając na przedwojenne terytoria Polski. Już wkrótce doszło też do pierwszych, chwilowo przyjaznych, spotkań z przedstawicielami polskiego państwa podziemnego. Sielanka nie trwała jednak długo. Już wkrótce rozpoczęła się akcja rozbrajania polskich partyzantów i instalowania nowej, podległej Moskwie administracji. Kluczową kwestią było stworzenie zalążka władzy centralnej, konkurencyjnego dla rządu w Londynie. W tym celu Józef Stalin utworzył PKWN (Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego), który 22 lipca 1944 wydał słynny manifest.

Treść manifestu, jego ton, jak i ustalenia nie były naturalnie dziełem samych członków. Został on napisany przez radzieckie służby, potem zaś osobiście zatwierdzony przez Józefa Stalina dwa dni przed oficjalnym wydaniem, tj. 20 lipca.

Dokument ten „oznajmiał' czytelnikom, że jedyną legalną władzą w Polsce staje się PKWN, wyłoniony z Krajowej Rady Narodowej (również marionetkowego organu, powołanego przez Sowietów). Znając polską niechęć do komunizmu, tekst manifestu był sformułowany dosyć oględnie w sprawie reform. Zapowiadano

Polecamy również:

  • Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego - historia, program, cele

    Mimo formalnego uznania rządu londyńskiego i utworzenia w ZSRR polskich wojsk, Józef Stalin cały czas przygotowywał się w sekrecie do przejęcia władzy w Polsce. Aby zmiana rządu zachowała przynajmniej pozory legalności, mieli tego dokonać polscy komuniści, całkowicie podporządkowani woli Stalina. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');