Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Manifest lipcowy PKWN - historia

Na przełomie czerwca i lipca Armia Czerwona, po rozbiciu niemieckiej Grupy Armii „Środek”, przesunęła linię frontu daleko na zachód, wkraczając na przedwojenne terytoria Polski. Już wkrótce doszło też do pierwszych, chwilowo przyjaznych, spotkań z przedstawicielami polskiego państwa podziemnego. Sielanka nie trwała jednak długo. Już wkrótce rozpoczęła się akcja rozbrajania polskich partyzantów i instalowania nowej, podległej Moskwie administracji. Kluczową kwestią było stworzenie zalążka władzy centralnej, konkurencyjnego dla rządu w Londynie. W tym celu Józef Stalin utworzył PKWN (Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego), który 22 lipca 1944 wydał słynny manifest.

Treść manifestu, jego ton, jak i ustalenia nie były naturalnie dziełem samych członków. Został on napisany przez radzieckie służby, potem zaś osobiście zatwierdzony przez Józefa Stalina dwa dni przed oficjalnym wydaniem, tj. 20 lipca.

Dokument ten „oznajmiał' czytelnikom, że jedyną legalną władzą w Polsce staje się PKWN, wyłoniony z Krajowej Rady Narodowej (również marionetkowego organu, powołanego przez Sowietów). Znając polską niechęć do komunizmu, tekst manifestu był sformułowany dosyć oględnie w sprawie reform. Zapowiadano

Zobacz również

  • Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego - historia, program, cele

    Mimo formalnego uznania rządu londyńskiego i utworzenia w ZSRR polskich wojsk, Józef Stalin cały czas przygotowywał się w sekrecie do przejęcia władzy w Polsce. Aby zmiana rządu zachowała przynajmniej pozory legalności, mieli tego dokonać polscy komuniści, całkowicie podporządkowani woli Stalina.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11