Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Główne cechy klimatu Polski - strona 4

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

klimatu Polski jest przejściowość. Klimat nasz odznacza się bowiem cechami pośrednimi pomiędzy klimatem oceanicznym, a kontynentalnym.
Ogólnie stopień kontynentalizmu klimatu Polski rośnie w kierunku wschodnim. Wskazują na to m.in.:
- spadek zimowych temperatur powietrza w kierunku wschodnim (średnia temperatura powietrza w styczniu w Słubicach wynosi -0,6°C, a w Suwałkach -4,6°C),
- wzrost w kierunku wschodnim średniej rocznej amplitudy temperatury powietrza (w Słubicach 18,7°C, a w Suwałkach 21,5°C ),
- wzrost średniej rocznej liczby dni z pokrywą śnieżną w kierunku wschodnim (w Słubicach 40 dni, w Suwałkach 96).
Rozkład ten zaburzony jest w obszarach nadmorskich i w obszarach górskich, gdzie zmniejszają się w stosunku do regionów sąsiednich roczne amplitudy temperatury powietrza. Nad morzem jest to związane z występowaniem łagodnych zim, a w górach z chłodnymi miesiącami letnimi.

Przewaga nizin w Polsce powoduje, że stosunki klimatyczne nie są zbyt zróżnicowane w naszym kraju. Bardziej zróżnicowane stosunki klimatyczne są tylko w górach (i w mniejszym stopniu w pasie wyżyn). Wyraźnie zaznacza się tam piętrowość klimatyczna, której głównym przejawem jest spadek temperatury powietrza

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Czynniki kształtujące klimat Polski

    Wśród czynników decydujących o przewodnich cechach i zróżnicowaniu klimatu Polski należy wymienić: położenie Polski w umiarkowanych szerokościach geograficznych, położenie Polski w Europie Środkowej, położenie przy brzegu Morza Bałtyckiego, ukształtowanie terenu, w tym zwłaszcza... Więcej »

  • Regiony klimatyczne Polski - charakterystyka, temperatury

    W. Okołowicz i D. Martyn wydzielili następujące regiony klimatyczne Polski: pomorski, mazurski, śląsko-wielkopolski, mazowiecko-podlaski, małopolski (z krainą świętokrzyską), wyżynny lubelski, sudecki i karpacki oraz kilka podregionów o charakterze przejściowym. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =