Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Otrzymywanie wodoru, tlenu i innych pierwiastków - strona 3

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

uboczne ze środowiskiem, w którym przebiega elektroliza. Przykładem pierwiastka, który może być redukowany na elektrodzie, jednak niemal natychmiastowo wchodzi w reakcję z otoczeniem jest sód, reagujący gwałtownie z wodą.

Dla metali ulegających reakcji z wodą, rozwiązaniem jest elektroliza stopionych soli. W stopionej soli, podobnie jak w jej wodnym roztworze, jony mogą się poruszać i przenosić ładunek elektryczny. Trudnością w takim przypadku może być konieczność podgrzania soli powyżej jej temperatury topnienia. Wymaga to znacznego nakładu energii oraz zastosowania materiałów, które wytrzymają wysoką temperaturę pracy ogniwa. Problem wysokiej temperatury rozwiązuje się poprzez dodawanie do soli tzw. topników – soli o niskiej temperaturze topnienia, np. fluorków glinu czy wapnia, których dodanie powoduje obniżenie temperatury topnienia całej mieszaniny.

Polecamy również:

 • Stopnie utlenienia

  Stopień utleniemia jest to ładunek elektryczny atomu w związku chemicznym, gdyby ten związek był zbudowany z jonów. W związkach złożonych tylko z dwóch pierwiastków stopień utlenienia jest równy liczbie elektronów oddanych lub przyjętych. Stopień utlenienia oznacza się rzymską... Więcej »

 • Szereg napięciowy metali

  Ułożenie metali według wzrastającej wartości potencjału redoks pozwala na stworzenie szeregu napięciowego metali. Metale położone na szczycie szeregu, takie jak lit, sód, czy potas mają silną tendencję do oddawania elektronów i w efekcie łatwo tworzą jony dodatnie (świadczy o tym duża ujemna wartość... Więcej »

 • Bilansowanie reakcji redoks

  Reakcje redoks to takie procesy chemiczne, w których jedne substancje ulegają utlenianiu, a inne – redukcji. Oznacza to, że zmienia się ich stopień utlenienia. Dla substancji utlenianej – rośnie, a dla redukowanej – maleje. Przykładem może być reakcja nadmanganianu potasu z siarczanem (IV)... Więcej »

 • Zastosowanie elektrolizy

  Proces elektrolizy znajduje wiele różnorodnych zastosowań, zarówno w przemyśle, jak i w laboratorium. Przemysłowe zastosowania elektrolizy to przede wszystkim otrzymywanie metali szlachetnych, szczególnie miedzi, o wysokiej czystości. Więcej »

Komentarze (1)
4 + 2 =
Komentarze
ktoś • 2018-11-10 13:39:43
fajne