Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zastosowanie elektrolizy

Ostatnio komentowane
jak mnie dopadną to mnie zabiją przyjadą na swoich rowerkach kradzionych z złomu i aut...
janusz korwin darwin • 2020-01-22 13:12:07
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Proces elektrolizy znajduje wiele różnorodnych zastosowań, zarówno w przemyśle, jak i w laboratorium. Przemysłowe zastosowania elektrolizy to przede wszystkim otrzymywanie metali szlachetnych, szczególnie miedzi, o wysokiej czystości. W celu oczyszczenia, miedź jest roztwarzana w kwasie siarkowym(VI), z utworzeniem siarczanu(VI) miedzi(II) – równanie (1). Powstały w ten sposób roztwór siarczanu miedzi poddawany jest elektrolizie w ogniwie z katodą z czystej miedzi. Podczas elektrolizy, miedź(+II) z roztworu jest redukowana do miedzi metalicznej i osadza się na katodzie. Po zakończeniu procesu otrzymuje się blok czystej miedzi, który „obudował” katodę. Uzyskiwana w ten sposób miedź jest wykorzystywana między innymi w elektronice.

Drugie ważne zastosowanie przemysłowe elektrolizy to otrzymywanie czystego aluminium z tlenków w procesie Halla – Heroult’a.  W procesie tym, elektrolizie poddawana jest mieszanina tlenku glinu i soli zawierających Al – kriolitu, NaAlF6 i fluorku glinu AlF3. W celu obniżenia temperatury topnienia dodawany jest również fluoryt, CaF­2. Reakcje elektrodowe zachodzące podczas procesu, można opisać równaniami (2) – dla reakcji katodowej, w której powstaje czyste

Polecamy również:

 • Stopnie utlenienia

  Stopień utleniemia jest to ładunek elektryczny atomu w związku chemicznym, gdyby ten związek był zbudowany z jonów. W związkach złożonych tylko z dwóch pierwiastków stopień utlenienia jest równy liczbie elektronów oddanych lub przyjętych. Stopień utlenienia oznacza się rzymską... Więcej »

 • Szereg napięciowy metali

  Ułożenie metali według wzrastającej wartości potencjału redoks pozwala na stworzenie szeregu napięciowego metali. Metale położone na szczycie szeregu, takie jak lit, sód, czy potas mają silną tendencję do oddawania elektronów i w efekcie łatwo tworzą jony dodatnie (świadczy o tym duża ujemna wartość... Więcej »

 • Bilansowanie reakcji redoks

  Reakcje redoks to takie procesy chemiczne, w których jedne substancje ulegają utlenianiu, a inne – redukcji. Oznacza to, że zmienia się ich stopień utlenienia. Dla substancji utlenianej – rośnie, a dla redukowanej – maleje. Przykładem może być reakcja nadmanganianu potasu z siarczanem (IV)... Więcej »

 • Otrzymywanie wodoru, tlenu i innych pierwiastków

  Czysty wodór i tlen można łatwo otrzymać na drodze elektrolitycznego rozkładu wody. Czyste gazy wydzielają się wtedy na odpowiednich elektrodach – wodór na katodzie, na anodzie – tlen, zgodnie z równaniami cząstkowymi (1) – dla wodoru i (2) dla tlenu. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =