Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Otrzymywanie wodoru, tlenu i innych pierwiastków

Ostatnio komentowane
jak mnie dopadną to mnie zabiją przyjadą na swoich rowerkach kradzionych z złomu i aut...
janusz korwin darwin • 2020-01-22 13:12:07
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czysty wodór i tlen można łatwo otrzymać na drodze elektrolitycznego rozkładu wody. Czyste gazy wydzielają się wtedy na odpowiednich elektrodach – wodór na katodzie, na anodzie – tlen, zgodnie z równaniami cząstkowymi (1) – dla wodoru i (2) dla tlenu.

2H3O+ +2e-→ H2↑ + 2H2O (1)

4OH- → O2↑ + 2H2O + 4e- (2)

Techniczny problem w przeprowadzeniu bezpośredniej elektrolizy wody leży jednak w jej niskiej przewodności elektrolitycznej, która wynika z niskiego w warunkach normalnych stężenia jonów H3O+ i OH-­, powstających z autodysocjacji wody (iloczyn jonowy wody = 10-14). Dlatego, aby przeprowadzić elektrolizę wody i uzyskać wodór oraz tlen, jako elektrolitu należy użyć roztworu odpowiedniej soli tak, aby jony powstające z jej dysocjacji przenosiły ładunek, ale nie ulegały reakcjom utleniania i redukcji na elektrodach. Przykładem takiej soli może być siarczan (VI) sodu – Na2SO­4. W przypadku tej soli, zarówno kationy sodowe, jak i aniony siarczanowe nie ulegają reakcjom elektrodowym.

Podobnie do otrzymywania tlenu i wodoru, poprzez elektrolizę wodnych roztworów odpowiednich soli można otrzymać również inne pierwiastki – niemetale, takie jak fluor, chlor, brom i jod, czy metale, takie

Polecamy również:

 • Stopnie utlenienia

  Stopień utleniemia jest to ładunek elektryczny atomu w związku chemicznym, gdyby ten związek był zbudowany z jonów. W związkach złożonych tylko z dwóch pierwiastków stopień utlenienia jest równy liczbie elektronów oddanych lub przyjętych. Stopień utlenienia oznacza się rzymską... Więcej »

 • Szereg napięciowy metali

  Ułożenie metali według wzrastającej wartości potencjału redoks pozwala na stworzenie szeregu napięciowego metali. Metale położone na szczycie szeregu, takie jak lit, sód, czy potas mają silną tendencję do oddawania elektronów i w efekcie łatwo tworzą jony dodatnie (świadczy o tym duża ujemna wartość... Więcej »

 • Bilansowanie reakcji redoks

  Reakcje redoks to takie procesy chemiczne, w których jedne substancje ulegają utlenianiu, a inne – redukcji. Oznacza to, że zmienia się ich stopień utlenienia. Dla substancji utlenianej – rośnie, a dla redukowanej – maleje. Przykładem może być reakcja nadmanganianu potasu z siarczanem (IV)... Więcej »

 • Zastosowanie elektrolizy

  Proces elektrolizy znajduje wiele różnorodnych zastosowań, zarówno w przemyśle, jak i w laboratorium. Przemysłowe zastosowania elektrolizy to przede wszystkim otrzymywanie metali szlachetnych, szczególnie miedzi, o wysokiej czystości. Więcej »

Komentarze (1)
3 + 5 =
Komentarze
ktoś • 2018-11-10 13:39:43
fajne