Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Stopnie utlenienia

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Stopniem utlenienia pierwiastka w danej substancji nazywamy liczbę ładunków elektrycznych, która byłaby przypisana atomowi tego pierwiastka, jeżeli substancja ta miałaby budowę jonową. Stopień utlenienia jest pojęciem umownym i odbywa się według następujących zasad:

1)      Suma stopni utlenienia wszystkich atomów  w cząsteczce musi być równa zeru lub całkowitemu ładunkowi elektrycznemu cząsteczki, jeżeli jest ona kationem lub anionem.

2)      Pierwiastki w stanie wolnym mają stopień utlenienia 0.

3)      Fluor we wszystkich związkach ma stopień utlenienia –I

4)      Tlen we wszystkich związkach przyjmuje stopień utlenienia –II, za wyjątkiem nadtlenków (stopień utlenienia –I), ponadtlenków (stopień utlenienia -1/2), jonów oksygenylowych O2+ (stopień utlenienia +1/2) i związku OF2 (stopień utlenienia tlenu -II)

5)      Wodór we wszystkich związkach przyjmuje stopień utlenienia +I, za wyjątkiem wodorków pierwiastków pierwszej i drugiej grupy układu okresowego (litowce, berylowce), w których wodór jest na –I stopniu utlenienia

Stopnie utlenienia pierwiastków w związkach chemicznych zaznacza się w nazwach, za pomocą cyfr rzymskich umieszczonych w nawiasach, po nazwie pierwiastka (np.

Polecamy również:

 • Szereg napięciowy metali

  Ułożenie metali według wzrastającej wartości potencjału redoks pozwala na stworzenie szeregu napięciowego metali. Metale położone na szczycie szeregu, takie jak lit, sód, czy potas mają silną tendencję do oddawania elektronów i w efekcie łatwo tworzą jony dodatnie (świadczy o tym duża ujemna wartość... Więcej »

 • Bilansowanie reakcji redoks

  Reakcje redoks to takie procesy chemiczne, w których jedne substancje ulegają utlenianiu, a inne – redukcji. Oznacza to, że zmienia się ich stopień utlenienia. Dla substancji utlenianej – rośnie, a dla redukowanej – maleje. Przykładem może być reakcja nadmanganianu potasu z siarczanem (IV)... Więcej »

 • Otrzymywanie wodoru, tlenu i innych pierwiastków

  Czysty wodór i tlen można łatwo otrzymać na drodze elektrolitycznego rozkładu wody. Czyste gazy wydzielają się wtedy na odpowiednich elektrodach – wodór na katodzie, na anodzie – tlen, zgodnie z równaniami cząstkowymi (1) – dla wodoru i (2) dla tlenu. Więcej »

 • Zastosowanie elektrolizy

  Proces elektrolizy znajduje wiele różnorodnych zastosowań, zarówno w przemyśle, jak i w laboratorium. Przemysłowe zastosowania elektrolizy to przede wszystkim otrzymywanie metali szlachetnych, szczególnie miedzi, o wysokiej czystości. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =