Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Metale przejściowe – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie - strona 2

metali wewnętrzno przejściowych, ze względu na ich położenie we „w pełni rozpisanym” układzie okresowym.

Metale przejściowe- otrzymywanie, zastosowanie

Żelazo otrzymywane jest z rud żelaza i w formie stopów. Żelazo jest szroko stosowane jako stal lub żeliwo. Kobalt natomiast pozyskuje się w reakcjach elektrolitycznych tlenku kobaltu (redukuje sięgo glinem lub węglem) i stosuje jako składnik elektrod w bateriach lub domieszkę uszlachetniającą stal. Miedź znana jest powszechnie jako materiał budulcowy przewodów, miedź otrzymuje się z siarczków przeprowadzając je w tlenki i następnie redukując do metalu. Cynk otrzymuje się także przez redukcję węglem tlenku cynku. Zastosowanie cynku to przede wszystkim składnik powłok przeciwkorozyjnych katalizatorów czy pigmentów. Zastosowanie i otrzymywanie manganu oraz chromu opisano dokładnie w osobnych tematach.

Zobacz również

 • Konfiguracje elektronowe pierwiastków

  Konfiguracje elektronowe metali przejściowych tworzy się poprzez wypełnianie elektronami kolejnych orbitali d (z pewnymi wyjątkami wynikającymi ze specyficznych własności orbitali d): mają one konfiguracje od  do  (grupa 12),  do  (metale szlachetne). Dla metali 6 i 7 okresu przed podpowłoką d, wypełniana jest niższa...

  Więcej
 • Chrom – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Chrom, oznaczany symbolem Cr, jest pierwszym metalem w szóstej grupie układu okresowego. Ma on liczbę atomową 24 i masę atomową 51,9961u. Pierwiastkowy chrom jest stalowo-szarym, połyskliwym metalicznym ciałem stałym o temperaturze topnienia 1907°C.

  Więcej
 • Mangan – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Mangan to metal przejściowy o liczbie atomowej 25 i masie atomowej 54,938u. Oznaczony jest symbolem Mn i leży w 7 grupie układu okresowego. Pierwiastkowy mangan jest ciałem stałym o charakterze metalicznym, jest twardy i kruchy oraz ulega na powietrzu i w wodzie reakcjom z tlenem („rdzewieje”) podobnie jak żelazo.

  Więcej
 • Związki kompleksowe – wzory właściwości, przykłady, zadania

  Związki kompleksowe to związki chemiczne, w których atom centralny, najczęściej będący atomem metalu, jest połączony z jedną lub więcej cząsteczek lub atomów, zwanych ligandami, za pomocą wiązań koordynacyjnych.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
słabe
nikt • 2020-05-30 19:12:15
dzięki
x • 2020-05-30 14:53:22
święta prawda
kox pvp 2005 • 2020-05-30 14:30:25
Całkiem przydatne, dzięki!
Netrosiak • 2020-05-30 14:20:40
dzięki
smile7002 • 2020-05-30 09:10:35