Neuroprzekaźniki – rodzaje i działanie

Neuroprzekaźniki (nazywane też neurotransmiterami) – substancje chemiczne, które umożliwiają przekazywanie sygnałów. Sygnał może zostać przekazany pomiędzy neuronami przez synapsę oraz z komórki nerwowej do komórki mięśniowej lub gruczołu.

Jak działa neuroprzekaźnik?

Miejscem gromadzenia się neuroprzekaźnika są pęcherzyki synaptyczne. Depolaryzacja błony persynaptycznej powoduje, że pęcherzyki przyłączają się do niej, co prowadzi do fuzji błony pęcherzyków z błoną persynaptyczną, w skutego czego następuje uwolnienie neurotransmitera do szczeliny synaptycznej. Błona postysnaptyczna jest bogata w receptory dla konkretnego neurotransmitera, dzięki czemu może on przekazywać sygnał do komórek.

Jakie wyróżniamy neuroprzekaźniki?

Glutaminian – umożliwia przewodzenie impulsów nerwowych w korze mózgowej ssaków.

GABAkwas gamma – aminomasłowy, jest neuroprzekaźnikiem o działaniu hamującym. Odpowiada głównie za zmniejszenie napięcia mięśni oraz uczucie rozluźnienia.

Acetylocholina – neuroprzekaźnik, który wystepuje w połączeniach nerwowo – mięśniowych, syntezowany jest w neuronach cholinergicznych. Pobudza mięśnie szkieletowe, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz obniża ciśnienie krwi.

Noradrenalina – neuroprzekaźnik wydzielany przez rdzeń nadnerczy. Działa moblizująco na ciało oraz mózg, największe stężenia można zaobserwować podczas stresu i w sytuacjach niebezpiecznych.

Dopamina – uwalniana jest przez dopaminergiczne neurony ośrodkowego układu nerwowego. Pełni różne funkcje w zależności od miejsca działania. W podwzgórzu reguluje wydzielanie hormonów takich jak: prolaktyna i gonadotropina.

Serotonina – reguluje sen współdziałając z melatoniną. Bierze udział w regulacji apetytu i temperatury ciała. Odpowiada za skurcze mięśni gładkich. Zaobserwowano także udział tego neuroprzekaźnika w zachowaniach impulsywnych.

Polecamy również:

 • Przewodzenie impulsów nerwowych

  W niepobudzonym neuronie błona komórkowa jest spolaryzowana, co określamy jako polaryzację spoczynkową. Na powierzchni ma ładunek dodatni (przeważają kationy sodu i aniony chlorku), a od strony cytoplazmy ujemy (przeważają kationy potasu). Więcej »

 • Ośrodkowy układ nerwowy – budowa i funkcje

  Do układu nerwowego ośrodkowego zaliczamy mózgowie i rdzeń kręgowy. Mózgowie znajduje się w jamie czaszki, a rdzeń kręgowy w kanale kręgowym. Połączenie pomiędzy nimi zapewnia otwór wielki, który znajduje się w podstawie czaszki. Zarówno mózgowie jak i... Więcej »

 • Obwodowy układ nerwowy – budowa i funkcje

  W skład obwodowego układu nerwowego wchodzą: • nerwy czaszkowe (12 par) i rdzeniowe (31 par)• zwoje nerwowe Więcej »

 • Łuk odruchowy i rodzaje odruchów

  Łuk odruchowy jest to droga jaką pokonuje impuls nerwowy od receptora do efektora. W skład każdego łuku odruchowego wchodzą następujące elementy: • receptor – komórka lub zespół komórek, który odbiera bodziec np. zakończenia nerwowe w skórze odbierając... Więcej »

 • Sen - znaczenie biologiczne, skutki niedoboru snu

  Sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest on niezbędny do życia, wyłącznie odpowiednio wypoczęty organizm może wykazywać prawidłowy przebieg procesów psychicznych i życiowych Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24