Układ nerwowy jest głównym centrum zarządzania organizmem. Odpowiada za sterowanie aktywnością wewnętrzną organizmu, jak i kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Dlatego też wszelkie choroby układu nerwowego mogą upośledzać funkcjonowanie wielu układów jednocześnie. Do najpoważniejszych chorób neurologicznych zalicza się depresję, chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona i schizofrenię.
Depresją określana jest grupa zaburzeń psychicznych związanych z objawami takimi jak obniżenie nastroju, przygnębienie, niska samoocena, zaburzenie cykli dobowych, bezsenność, niski apetyt, pesymizm, myśli samobójcze oraz niemożnością doświadczania przyjemności. Do przyczyn depresji zalicza się m.in. czynniki biologiczne takie jak zaburzeniami neuroprzekaźnictwa oraz biochemii mózgu, czynniki psychodynamiczne w postaci konfliktów wewnątrzpsychicznych i czynniki poznawczo-behawioralne rozumiane jako wyuczenie się nieadaptacyjnych wzorców poznawczych. Do uznanych metod leczenia depresji zalicza się leczenie farmakologiczne, psychoterapię oraz coraz popularniejszą fototerapię.
Choroba Alzheimera to nieuleczalna, śmiertelna choroba neurodegeneracyjna występująca u osób powyżej 65 roku życia. Do pierwszych objawów choroby zalicza się trudności z pamięcią, następnie występują - drażliwość, wahania nastroju, agresja, trudności językowe aż w końcu utrata pamięci długotrwałej i drastyczny spadek zdolności kognitywnych. W zaawansowanym stadium zatracane są inne funkcje życiowe, co prowadzi do śmierci.
Choroba Parkinsona to zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, dotykająca ok. 1% ludzi między 40 a 60 rokiem życia. Do rozwoju objawów dochodzi przez zmiany zwyrodnieniowe komórek nerwowych istoty czarnej. Przyczyny choroby nie są jeszcze całkowicie poznane, ale częściowo mają podłoże genetyczne. Choroba rozwija się powoli, narastając nawet do kilkunastu lat. Choroba Parkinsona objawia się bradykinezją (spowolnieniem i spadkiem precyzji ruchów), drżeniem spoczynkowym, niestabilnością postawy, ślinotokiem, przodopochyleniem tułowia, trudnościami w połykaniu i spowolnionymi procesami myślowymi. Lekami przeciwko chorobie Parkinsona są m.in. lewodopa, amantadyna, bromokryptyna. Możliwe jest również leczenie operacyjne.
Schizofrenia zaliczana jest do psychoz, jest schorzeniem polegającym na zaburzonym odbiorze i nieprawidłowej ocenie rzeczywistości. Schizofrenicy nie posiadają umiejętności krytycznego myślenia wobec otoczenia, siebie czy relacji społecznych. Pierwsze objawy zaburzeń schizofrenicznych pojawiają się między 18 a 35 rokiem życia i może dotyczyć 0,5% populacji. Badania wskazują, że jedną z przyczyn schizofrenii są czynniki genetyczne.