Nowa Lewica - doktryna, ideologia, przedstawiciele - strona 3

oraz kult industrializmu, którym poddaje się człowiek. Dlatego też wskazywano, iż trzeba przeciwstawić się im i działać na rzecz oswobodzenia człowieka z wszelkiego rodzaju układów i ograniczeń społecznych oraz ze schematów myślowych. Człowiek, by być w pełni wolny musi odnaleźć własną naturę i podążyć drogą nieprzypisaną mu przez role społeczne; powinien być spontaniczny, nieskrępowany i swobodny. Ideolodzy Nowej Lewicy wskazują nawet jak powinny wyglądać relacje międzyludzkie – muszą im przyświecać wartości płynące z istoty natury ludzkiej, takie jak tolerancja, pacyfizm, miłość, odrzucenie jakichkolwiek wskazówek moralnych oraz autorytetów. Wspólnotę ludzi powinny tworzyć wolne, niezależne i równe wobec siebie jednostki, zjednoczone w komunach.

Ostrej krytyce ponadto poddano system edukacji (ponieważ stawia on nauczyciela w roli autorytetu), mieszczańską moralność oraz model małżeństwa i rodziny.

Polecamy również:

 • Konserwatyzm - definicja, geneza, rozwój - WOS

  Konserwatyzm ( z łacińskiego conservare oznacza zachowywać, ocalać, dochować bez mian) to postawa, która charakteryzuje się obroną istniejącego porządku, niechęcią do zmian, szczególnie tych gwałtownych i rewolucyjnych  oraz  przywiązaniem do tradycji, sprawdzonych norm i... Więcej »

 • Liberalizm - definicja, geneza, rozwój - WOS

  Nazwa tej doktryny wywodzi się od łacińskiego słowa libertas, oznaczającego wolność, wobec czego uznaje się, iż najważniejszą wartością w doktrynie liberalnej jest właśnie wolność rozumiana na wiele sposobów – jako wolność gospodarcza, wolność jednostki, wolność praw i... Więcej »

 • Chrześcijańska demokracja - geneza i rozwój, założenia

  Demokracja chrześcijańska (potocznie nazywana chadecją) to ruch społeczno-polityczny pierwotnie blisko związany z doktryną społeczną Kościoła katolickiego (w dużej mierze jest na niej oparty), ale posiadający niezależny charakter. Więcej »

 • Socjaldemokracja - ideologia, cechy, geneza - WOS

  Genezy socjaldemokracji należy szukać pod koniec XIX wieku, w sytuacji rozłamu międzynarodowego ruchu robotniczego na dwa zasadnicze obozy – rewolucyjny oraz reformistyczny. Zwolennicy tendencji reformistycznej opowiadali się za przechwyceniem władzy przez proletariat na drodze demokratycznej i... Więcej »

 • Faszym - założenia, znaczenie, przedstawiciele

  Faszyzm jest totalitarnym systemem politycznym, a także ideologią, której źródła sięgają początku XX wieku (dzieła Georgesa Sorela, Charlesa Peguy'a i Huberta Lagardelle'a), a która swój ostateczny kształt uzyskała w latach 20. XX wieku we Włoszech. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Pewien błąd się wkradł. "W 1912 r. Byron wygłosił w Izbie Lordów przemówienie" sta...
Ruda • 2021-12-05 16:35:07
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37
Tak
skal • 2021-12-04 16:21:06