Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Karmelitanki - historia, reguła, opis - strona 3

naśladowaniu Maryi i służbie bliźnim.

Obecnie zgromadzenie liczy kilkaset sióstr, które działają we Włoszech, w Polsce, Czechach, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Indiach, Filipinach, Indonezji, Ziemi Świętej.

Karmelitanki Misjonarki (Zgromadzenie Karmelitanek Misjonarek)

Zgromadzenie Karmelitanek Misjonarek (skrót: CM) zostało założone pomiędzy rokiem 1860 a 1861 w Hiszpanii przez bł. Franciszka Palau y Quera, karmelitę bosego. Siostry zgromadzenia łączą kontemplację z czynnym apostolstwem. Zajmują się wychowaniem dzieci i młodzieży, edukacją, katechizacją, pracą parafialną, socjalną, w służbie zdrowia, organizacją rekolekcji i dni skupienia, prowadzeniem grup modlitewnych oraz działalnością misyjną.

Obecnie na świecie działa blisko 2 tysiące karmelitanek misjonarek w 39 krajach na wszystkich kontynentach. W Polsce zgromadzenie istnieje od 1988 r. i , posiada swoje wspólnoty w Trzebini k. Żywca, Krakowie i Warszawie. Dom generalny karmelitanek misjonarek znajduje się w Rzymie.

Karmelitanki Misjonarki Terezjanki (Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Misjonarek Terezjanek)

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Misjonarek Terezjanek (CMT) to gałąź Zgromadzenia Karmelitanek Misjonarek (CM) założonego pomiędzy rokiem 1860 a 1861 w Hiszpanii przez bł. Franciszka Palau. Terezjanki wyróżniają się swoim szczególnym zaangażowaniem na polu misyjnym – są obecne w 24 krajach, z których 18 to najuboższe kraje misyjne. W Polsce domy zgromadzenia znajdują się w Sopocie i Tarnowcu.

Zobacz również

 • Zakon dominikanek - historia, działalność, opis

  Dominikankami nazywa się wszystkie rzymskokatolickie żeńskie zgromadzenia zakonne, których siostry żyją duchowością dominikańską na wzór św. Dominika Guzmana. Mając to na uwadze, można dokonać podziału na zgromadzenia kontemplacyjne dominikanek (Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego – tzw. dominikanki klau...

  Więcej
 • Alberytynki - historia, charyzmat, reguła

  Albertynki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim; skrót ZSAPU) założył w Krakowie 15 stycznia 1891 r. św. Brat Albert (Adam Chmielowski). Zgromadzenie zostało oparte na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu. 

  Więcej
 • Michalitki - historia, działalność, opis

  Michalitki (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła; skrót: CSSMA) to żeńskie zgromadzenie zakonne założone w  Miejscu Piastowym na Podkarpaciu przez bł. ks. Bronisława Markiewicza i Annę Kaworek pod koniec XIX w. Kościół zatwierdził zgromadzenie 21 sierpnia 1928 r.

  Więcej
 • Elżbietanki - historia, habit, działalność - opis

  Elżbietankami nazywa się zgromadzenia zakonne, których patronką jest św. Elżbieta Węgierska. Była ona córką króla węgierskiego Andrzeja II, żyła w I połowie XIII w. i zasłynęła z ascetycznego trybu życia oraz licznych dzieł miłosierdzia.

  Więcej
 • Felicjanki - historia, działalność, opis

  Felicjanki (pełna nazwa: Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego) to żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w Warszawie w 1855 r. Założyła je bł. Maria Angela Zofia Truszkowska. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11