Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Św. Albert Chmielowski - biografia, zasługi, patronat - strona 3

Franciszka Posługujących Ubogim, zwane powszechnie „albertynami”. Przejęło ono w opiekę najpierw ogrzewalnię dla mężczyzn przy ulicy Piekarskiej w Krakowie, a następnie ogrzewalnię dla kobiet. Grupa jego pomocnic, na czele z siostrą Bernardyną Jabłońską, stała się zalążkiem „albertynek”. Oba zgromadzenia zostały oparte na regule św. Franciszka z Asyżu.

Przytuliska znajdujące się pod opieką albertynów i albertynek były otwarte dla wszystkich potrzebujących, bez względu na narodowość czy wyznanie. Zapewniano im pomoc materialną i moralną oraz stwarzano chętnym możliwość pracy. Na dwóch schroniskach brat Albert nie skończył swojej działalności i pomimo kalectwa podróżował, zakładając nowe przytuliska, sierocińce dla dzieci i młodzieży, domy dla starców i nieuleczalnie chorych oraz tzw. kuchnie ludowe. Za jego życia powstało 21 takich domów.

Swoim pomocnikom zalecał przede wszystkim przestrzeganie krańcowego ubóstwa, którego sam dobrowolnie doświadczał. Służbę na rzecz bezdomnych i nędzarzy uważał za formę kultu Męki Pańskiej. Nowo przyjętym do zakonu przypominał proste słowa, że w życiu trzeba być dobrym jak chleb. Sprzeciwiał się natomiast jałmużnie.

Zmarł 25 grudnia 1916 r. w

Zobacz również

 • Św. Faustyna Kowalska - biografia, objawienia, patronat

  Św. Faustyna (właściwie Helena) Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. w wielodzietnej, rolniczej rodzinie z Głogowca k/Łodzi. W wieku dziewięciu lat przyjęła I Komunię świętą. Trzy lata później rozpoczęła naukę w szkole podstawowej, ale musiała zrezygnować, aby pomóc mamie w prowadzeniu domu.

  Więcej
 • Św. Urszula Ledóchowska - biografia, zasługi, patronat

  Julia Maria Ledóchowska urodziła się w wielodzietnej rodzinie hrabiowskiej 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf koło Wiednia. Jej rodzicami byli Antoni Ledóchowski, polski emigrant polityczny i Józefina ze szwajcarskiej rodziny Salis-Zizer.

  Więcej
 • Św. Jadwiga - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jadwiga była córką króla Węgier i Polski, Ludwika Andegaweńskiego, i Elżbiety, księżniczki bośniackiej. Urodziła się najprawdopodobniej 18 lutego 1374 roku. Po śmierci ojca w wieku 10 lat została koronowana 16 października 1384 r. na królem Polski.

  Więcej
 • Św. Jacek Odrowąż - biografia, zasługi, patronat

  Święty Jacek Odrowąż znany jest także jako św. Jacek kapłan, św. Jacek z Krakowa, Apostoł Polski, Apostoł Północy. Urodził się ok. 1183 r. w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie. Pochodził z zamożnego, szlacheckiego rodu Odrowążów. 

  Więcej
 • Św. Jadwiga Śląska - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jadwiga Śląska urodziła się ok. 1180 r. na zamku nad jeziorem Amer w Bawarii jako córka hrabiego Bertolda VI i Agnieszki Wettyńskiej, hrabiów Andechs. Otrzymała wykształcenie w klasztorze benedyktynek w Kitzingen nad Menem.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25